Nizozemská protestantská církev se přihlásila k podílu na pronásledování Židů

Pětasedmdesát let po skončení druhé světové války Nizozemská protestantská církev (PKN) uznala svoji spoluvinu na pronásledování Židů. Předseda PKN René de Reuven dnes, den před výročím pogromu v Německu, známého jako Křišťálová noc, poprosil židovskou obec o odpuštění.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

"PKN chce bez výhrad uznat, že církev připravila živnou půdu, v níž mohla růst semena antisemitismu a nenávisti," uvedl de Reuven dnes při vzpomínkové akci, které se účastnil i rabín. Přiznal, že protestantská církev v tomto svoji roli měla už staletí před tím, než se v Německu ujal moci nacistický vůdce Adolf Hitler. "Po staletí se udržovalo rozdělení, díky kterému bylo možné později Židy společensky izolovat v takové míře, že mohli být odvezeni a zavražděni," řekl. Antisemitismus je podle něho hříchem proti bohu a proti lidem. "Protestantská církev je také součástí těchto hříšných dějin," cituje ho agentura AP.

Protestanti uvedli, že během druhé světové války a německé okupace Nizozemska udělali málo pro to, aby pomohli Židům ve vlastní zemi. Jejich církev prý také selhala v přijetí Židů, kteří se vrátili z nacistických koncentračních táborů nebo úkrytů, kde přežili válku. Agentura DPA uvádí, že PKN prohlášení nejdříve předložila židovské obci a že obě komunity se chtějí zapojit do boje proti antisemitismu.

Nacistické Německo obsadilo Nizozemsko v květnu 1940. Z přibližně 140.000 Židů žijících v této západoevropské zemi jich během války byly vyvražděny asi tři čtvrtiny.

Během takzvané Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 polovojenské jednotky SA, ale i běžní Němci zapalovali synagogy a rabovali obchody a byty židovských majitelů. Zabity při tom byly stovky lidí. Tento pogrom, který se odehrál v Německu, k němu připojenému Rakousku a Sudetech, znamenal začátek systematického vyhánění a pronásledování Židů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama