Nizozemská vláda nadále odmítá přijmout děti džihádistek, proti verdiktu se odvolá

Nizozemská vláda se odvolá proti pondělnímu rozhodnutí soudu v Haagu, podle nějž musí stát aktivně napomáhat návratu 56 dětí žen, které se v minulosti přidaly v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Oznámila to dnes ministerstva zahraničí a spravedlnosti. Verdikt soudu podle nich nebere v potaz diplomatické okolnosti.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islámský stát
doporučujeme

Na soud se obrátilo 23 žen, které z Nizozemska odešly k IS. Jejich právníci požadovali, aby stát nařídil jejich repatriaci i s 56 malými dětmi z tábora Al-Húl v severní Sýrii. Advokáti argumentovali tím, že tam žijí v mizerných podmínkách. Soud v pondělí rovněž dospěl k názoru, že matky dětí, které jsou většinou mladší šesti let, země přijmout zpět nemusejí.

V táboře Al-Húl podle Červeného kříže přebývá asi 68.000 poražených bojovníků IS a příslušníků jejich rodin. Podle nizozemských zpravodajských služeb je mezi nimi 55 bojovníků IS pocházejících z Nizozemska a nejméně 90 dětí, jejichž rodiče jsou Nizozemci nebo v Nizozemsku delší dobu žili.

Soudce Hans Vetter v pondělí rozhodl, že zatímco ženy se do vlasti vrátit nemusejí, v případě dětí a jejich repatriace musí stát učinit vše, co je v jeho silách.

Nizozemská vláda podle agentury Reuters opakuje, že nizozemští úředníci se do táborů v Sýrii vydat nemohou, protože by to bylo příliš nebezpečné.

Země v roce 2017 přijala zákon, podle kterého může být lidem, kteří se přidali k IS, odňato nizozemské občanství. Stát tak podle místních médií postupoval v 11 případech a dalších 100 zvažuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

08.12.2019 22:36 Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní…

Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

08.12.2019 21:57 O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí…

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama