Nizozemská vláda podala pouhé dva měsíce před volbami demisi

Nizozemská vláda podala dva měsíce před parlamentními volbami demisi. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Mark Rutte. Kromě jediné výjimky zůstanou podle něj všichni ministři ve svých funkcích a budou bojovat s pandemií a jejími následky až do vzniku nové vlády po volbách, které se uskuteční 17. března.

Kabinet byl v posledních týdnech pod tlakem kvůli aféře s přídavky na děti. Rutteho strana ale zůstává v průzkumech dál nejsilnější.

O spíše formálním konci třetí Rutteho vlády se v Nizozemsku spekulovalo již několik dní. Tlak se zvýšil poté, co ve čtvrtek oznámil odchod z politiky předák opoziční sociální demokracie Lodewijk Asscher, který byl v druhé Rutteho vládě v letech 2012 až 2017 vicepremiérem a ministrem sociálních věcí.

Vyšetřovací parlamentní komise loni v prosinci ve své zprávě uvedla, že se úřady dopustily "bezprecedentního bezpráví" na rodinách, které dostaly v letech 2013 až 2019 přídavky na děti, později je ale byly nuceny vrátit. "Základní principy právního státu byly porušeny," uvádí zpráva komise.

"Nevinní lidé byli označeni za zločince, jejich životy byly zničeny a parlament o tom byl nesprávně a neúplně informován," připustil dnes na tiskové konferenci Rutte. Právní stát podle něj selhal, když nedokázal ochránit občany před "mocným státem".

Premiér i jeho ministři zůstanou nyní ve svých funkcích a budou pokračovat v boji s pandemií covidu-19 až do sestavení nové vlády po volbách. Jediným ministrem, který se rozhodl skončit okamžitě, je ministr pro hospodářství a klimatickou politiku Eric Wiebes. V druhé Rutteho vládě byl státním tajemníkem pro rozpočtové a daňové záležitosti a v posledních týdnech byl nejčastěji terčem kritiky.

Podle agentury DPA označil finanční úřad neprávem za daňové podvodníky zhruba 20.000 rodičů. Kvůli vracení přídavků za několik let, v některých případech i desítek tisíc eur, se lidé dostávali do finančních obtíží, což vedlo k osobním bankrotům i rozvodům. Současná Rutteho vláda se už dříve omluvila a přislíbila 500 milionů eur (13 miliard Kč) na odškodnění postižených rodin.

Rutte je premiérem už od roku 2010. Aféra kolem přídavků a demise vlády ale podle politologů na výsledek březnových voleb zřejmě velký vliv mít nebude. Premiérova Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) v průzkumech dál jasně vede. Získat by mohla téměř 30 procent hlasů, zhruba o polovinu více než na druhém místě protiimigrační Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Většina Nizozemců je totiž podle průzkumů spokojena s tím, jak se vláda postavila ke koronavirové krizi i s vystupováním samotného premiéra. Po březnových volbách by tak mohl nizozemskou vládu už počtvrté sestavovat 53letý Rutte.

Související

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO jde do finále. Rutte má masivní podporu, chybí mu jen čtyři státy

Estonsko a Litva vyjádřily podporu kandidatuře nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Nástupce Jense Stoltenberga by měl být znám před červencovým summitem NATO ve Washingtonu. Stoltenberg se svého postu vzdá k 1. říjnu po deseti letech, během kterých mu funkční období čtyřikrát prodloužili, vzhledem k válce na Ukrajině.

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy