Nizozemsko našlo hackera, který uhádl heslo Trumpova twitteru

Nizozemská prokuratura našla hackera, který uhádl heslo twitterového účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Potrestat ho ale nehodlá, neboť se podle ní zachovat "eticky", uvedla vysílací společnost BBC.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Victor Gevers 22. října, tedy v době vrcholící kampaně před prezidentskými volbami ve Spojených státech, sdílel na internetu údajné snímky obrazovky s interním nastavením Trumpova účtu. Dodal, že heslo k účtu znělo MAGA2020!, což odkazuje na slogan Trumpovy kampaně Make America Great Again (MAGA; Vraťme Americe její velikost).

Bílý dům tehdy popřel, že hacker k účtu skutečně získal přístup. Stejně tak společnost Twitter sdělila, že o neoprávněném vniknutí na Trumpův účet nemá důkazy.

Gevers řekl, že z výsledku vyšetřování má radost. "Toto není jen o mé práci, ale práci všech dobrovolníků, které na internetu hledají slabá místa," řekl.

Odborník na kybernetickou bezpečnost uvedl, že 16. října prováděl "napůl regulérní" prověrku účtů významných kandidátů v amerických volbách, když se mu podařilo uhodnout prezidentovo heslo k účtu s 89 miliony sledujících.

Nizozemská policie sdělila, že jí Gevers řekl, že prověřoval sílu hesla, protože převzetí Trumpova twitterového účtu by těsně před volbami mohlo mít závažné důsledky. Své zjištění Gevers podle policie sám oznámil americkým úřadům.

Gevers dále policistům řekl, že byl teoreticky schopen v účtu najít prezidentovy soukromé fotografie a zprávy, soukromě uložené záložky tweetů a rovněž kolik lidí si Trump zablokoval.

Dříve v tomto roce Gevers tvrdil, že se jemu a dalším bezpečnostním expertům podařilo proniknout do twitterového účtu Trumpa už v roce 2016 poté, co uhádli heslo "yourefired" (v překladu máte padáka). Jednalo se o Trumpovu populární průpovídku z dob účinkování v televizní reality show The Apprentice (Učedník).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama