Nizozemsko odhalilo případy krádeží dětí, pozastavilo zahraniční adopce

Nizozemsko pozastavilo mezinárodní adopce dětí poté, co vládní komise odhalila případy krádeže a nákupu dětí od biologických rodičů, ke kterým v Nizozemsku došlo v šedesátých letech minulého století. Komise vznikla pod tlakem rostoucího počtu adoptovaných dětí, které se marně pokoušely najít své původní rodiče, protože jejich doklady byly zfalšované, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Komise zkoumala adopce z Bangladéše, Brazílie, Kolumbie, Indonésie a Srí Lanky z let 1967 až 1998. Ve druhé polovině 20. století adoptovaly páry z Nizozemska na 40.000 dětí z 80 zemí světa. V posledních letech už rodiče tolik děti ze zahraničí nevyhledávají, v roce 2019 adoptovali Nizozemci 145 dětí.

"Chápu, že to bude pro některé lidi bolestivé, ale nezapomínejme na důvod tohoto rozhodnutí: pozastavením adopcí chráníme děti a jejich biologické rodiče," uvedl ministr pro právní ochranu Sander Dekker. Přes nedávné reformy zůstává v některých zemích "příliš mnoho věcí, které jsou našemu zraku skryty," dodal ministr.

Sander Dekker oznámil rozhodnutí o pozastavení adopcí dopisem, ve kterém se zároveň omluvil adoptovaným dětem a biologickým i adoptivním rodičům, které zjištěné praktiky ovlivnily. O tom, jak by měl adopční systém ze zahraničí v budoucnu vypadat, aby nebyl náchylný ke zneužívaní, podle ministra rozhodne až příští vláda. Ta stávající vládne v demisi, volby se mají v zemi konat v březnu.

"Dobrý pocit z adopce, který panoval v minulém století - s hlavní myšlenkou, že jsme adopcí konali dobro - může být vysvětlením, ale není to ospravedlnění," poznamenal ministr Dekker.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama