Nizozemsko ohlásilo uvolňování koronavirových opatření

Rychleji než se očekávalo zahájí Nizozemsko uvolňování restriktivních opatření, která byla v rámci boje proti šíření epidemie koronaviru přijata před bezmála dvěma měsíci. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní prohlášení premiéra Marka Rutteho.

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významnu.
doporučujeme

"Kroky k postupnému otevírání ekonomiky a veřejného života dají naší zemi prostor hledět kupředu a vytvářet plány pro budoucnost. Učiníme tak co nejrychleji budeme moci, ale opatrnosti není nazbyt," řekl premiér.

Nadcházející pondělí podle vládního nařízení otevřou salóny krásy, kadeřnictví, masážní salóny či autoškoly. Zákazníci budou muset být objednaní a dodržovat mezi sebou rozestupy minimálně 1,5 metru. Povoleny budou i bezkontaktní venkovní sporty, jako je tenis.

Již dříve vláda rozhodla, že pondělí otevřou také základní školy. Třídy však budou rozděleny a žáci se budou v učebnách střídat tak, aby byl mezi nimi zajištěn dostatečný fyzický odstup.

Odbourávání koronavirových restrikcí potrvá čtyři měsíce. Kabinet je ale připraven ho zastavit, pokud se nákaza začne opět šířit, varoval Rutte.

Veřejná doprava se vrátí ke standardnímu jízdnímu řádu k 1. červnu. Aby byl zajištěn dostatečný odstup, pasažérům bude k dispozici pouze 40 procent míst k sezení. Cestující budou také povinni nosit roušky.

První červnový den budou smět otevřít také restaurace, kavárny a divadla. Podmínkou bude, že počet hostů či návštěvníků nepřesáhne 30. Ve stejný den se otevřou i dveře středních škol.

Sektor cestovního ruchu začne fungovat od 1. července, kdy budou smět znovu otevřít kempy a další zařízení. Na 100 se zvýší limit maximálního počtu hostů v restauracích. Kontaktní sporty, jako je fotbal, budou povoleny až k 1. září.

S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci se uvolňování restrikcí odehrává o necelý týden dříve, než vláda původně zamýšlela. Země s více než 17 miliony obyvateli dosud registrovala více než 41.000 případů koronavirové nákazy, z toho 232 za posledních 24 hodin. S nemocí covid-19 zemřelo 5204 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama