Nizozemsko podlehlo tlaku veřejnosti, očkovat začne dříve

Nizozemsko, které jako jediná země Evropské unie zatím ještě nezačalo s očkováním proti novému koronaviru, mění plány a místo 8. ledna se do očkování pustí příští týden. Úřady k tomu přiměl tlak odborníků i veřejnosti, uvedla dnes agentura DPA. Jako první přijde na řadu 30.000 zdravotníků pracujících v nemocnicích.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Agentura AP uvádí, že nemocnice mají problémy kvůli vysokému počtu nakažených zaměstnanců. "Pracovníci na odděleních intenzivní péče proto budou první skupinou, která se bude očkovat," uvedla nizozemská vláda v prohlášení.

DPA také píše, že ve skladovací hale ve městě Oss na východě země už několik dní leží nevyužitých 175.000 dávek očkovací látky od firem BioNTech a Pfizer. Po symbolickém začátku stanoveném na 8. ledna se původně mělo ve větší míře začít očkovat teprve 18. ledna ve 25 centrech v zemi.

Jako první měli vakcínu dostat zaměstnanci domovů s pečovatelskou službou, zdravotníci z nemocnic měli být očkováni později. Ministerstvo zdravotnictví dosud tvrdilo, že zahájit vakcinaci dříve není možné.

Zástupci nemocnic a zdravotníci z jednotek intenzivní péče ale požadovali, aby se s očkováním personálu poskytujícího akutní péči začalo co nejdříve, protože nemocnice jsou pod neudržitelným tlakem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 08:45 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama