Nizozemsko prodlouží většinu opatření o více než měsíc

Většina opatření proti covidu-19, která nyní v Nizozemsku platí, se prodlouží přinejmenším do 2. března. Oznámil to dnes podle agentury AFP premiér Mark Rutte. Nizozemská média v uplynulých dnech spekulovala, že by se mohl zrušit aspoň zákaz nočního vycházení. Podle Rutteho se na tom ale zatím vláda neshodla.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Blíží se k nám třetí vlna (epidemie)," uvedl Rutte. Obavy má podle něj vláda především z nových mutací koronaviru. Ty jsou výrazně nakažlivější než původní forma, která dominovala během první a druhé vlny epidemie.

Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge v pondělí oznámil, že takzvaná britská mutace viru SARS-CoV-2 je zodpovědná už za polovinu všech nových případů v zemi. Dnes Rutte řekl, že jsou to již dvě třetiny případů.

Kromě prodloužení platnosti většiny restrikcí, které měly původně skončit v neděli, Rutte dnes oznámil i uvolnění v některých oblastech. Otevřou se třeba nižší ročníky základních škol a školky. Děti se do nich budou moci vrátit v pondělí. Starší žáci ale do lavic usednou nejdříve v březnu.

Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, budou moci podle premiéra od 10. února otevřít pro výdej zboží objednaného telefonicky či přes internet. Zavřená je většina obchodů v Nizozemsku od poloviny prosince.

Nizozemská vláda 23. ledna zavedla zákaz nočního vycházení, první od konce druhé světové války. V reakci na toto opatření vypukly v mnoha městech násilné protesty, které trvaly několik dní. Provázely je střety s policií i rabování.

Rutte dnes řekl, že se vláda zatím nerozhodla, zda zákaz vycházení od 21:00 do 04:30 zruší, nebo jej prodlouží. Poradit se chce s odborníky, kteří mají říci, jaký mělo opatření na šíření viru vliv.

Rutteho vláda v lednu podala demisi, do březnových voleb ale bude zemi dál řídit.

Od počátku epidemie se v Nizozemsku, které má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 998.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v zemi přes 14.000 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 14:02 Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 14:00 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 13:18 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama