Nizozemsko urychluje rozvolňování, zůstane pravidlo odstupu

V Nizozemsku budou moci od 1. července kulturní zařízení, kostely či restaurace bez omezení přijímat návštěvníky. Normou ale zůstanou odstupy 1,5 metru. Dosud nejrozsáhlejší uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronavirové pandemii dnes ohlásil nizozemský premiér Mark Rutte.

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významnu.
doporučujeme

Nizozemsko se za týden do značné míry vrátí k normálnímu životu. Uvolnění mnohde nastane o dva měsíce dříve, než se původně očekávalo. "Ale bezpečnostní odstup 1,5 metru bude dál normou," řekl premiér Rutte. Varoval přitom před úplným upuštěním od bezpečnostních pravidel s tím, že je třeba zamezit druhé vlně pandemie.

Od 1. července mohou bez omezení přijímat návštěvníky, kina, divadla, kostely a restaurace za předpokladu, že budou všichni přítomní dodržovat rozestupy 1,5 metru. Dosud směly nizozemské restaurace či kina vpustit dovnitř nanejvýš 30 lidí.

V místní veřejné dopravě padnou 1. července téměř všechna omezení, ale cestující musí mít roušku. Opět bude umožněno konání jarmarků a slavností pod širým nebem. Své služby mohou opět nabízet i sexuální pracovnice.

Po letních prázdninách bude obnoven běžný provoz škol, takže žáci budou moci sedět přímo vedle sebe.

Dobrou zprávu dnes měl Rutte i pro profesionální fotbalisty a fotbalové fanoušky. Od 1. září budou moci na stadiony opět diváci, ale i oni budou muset dodržovat rozestupy. A nebudou smět zpívat a skandovat. "Když nahlas zpíváte, šance šíření viru se zvětšuje," vysvětlil Rutte.

Počty nově nakažených v Nizozemsku klesají už několik týdnů. Dosud země zaznamenala přibližně 50.000 infikovaných, z nichž 6116 v důsledku onemocnění covid-19 zemřelo, uvádí web americké University Johnse Hopkinse.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy