Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové demonstrace proti koronavirovým opatřením jeho vlády. Při protestech policie zadržela stovky lidí, informovala dnes stanice NOS.

Demonstrace v Nizozemsku
doporučujeme

"Je to nepřípustné," řekl dnes Rutte. "Nemá to nic společného s bojem za svobodu. Je to zločinné násilí a tak k němu budeme i přistupovat," dodal.

O víkendu se proti vládním opatřením přijatým v boji s koronavirem demonstrovalo ve více než desítce nizozemských měst včetně Amsterodamu, Eindhovenu či Haagu. Protestující házeli na policii kameny i zábavní pyrotechniku. V jednom případě dokonce vzduchem létaly nože. V Eindhovenu protestující rabovali obchody, v Enschede rozbili okna místní nemocnice.

Policisté proti demonstrantům použili vodní děla, psy i jízdní policii. Podle Rutteho při všech zásazích jednali adekvátně. Dnes policie uvedla, že víkendové nepokoje byly nejhorší za posledních čtyřicet let, a varovala, že mohou pokračovat i v následujících dnech.

V sobotu v Nizozemsku vstoupil v platnost poprvé od konce druhé světové války noční zákaz vycházení. Už v sobotu se proti tomuto opatření protestovalo ve městě Urk, kde převážně mladí lidé zapálili mimo jiné mobilní testovací středisko.

"Noční zákaz vycházení je nadále nezbytný. To virus nám bere naši svobodu," řekl dnes Rutte. Zároveň zdůraznil, že "99 procent lidí zákaz vycházení a další pravidla dodržuje".

"Jestli to bude takto pokračovat, jsme na cestě k občanské válce," řekl už v neděli k protestům ve svém městě starosta Eindhovenu John Jorritsma. Lidé podle něj nevyšli do ulic, aby protestovali, ale aby se mohli podílet na výtržnostech.

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. Od počátku epidemie se v zemi, která má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 940.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v Nizozemsku 13.540 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama