Nizozemský premiér Rutte čelí hlasování o důvěře ještě před sestavením vlády

Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož strana v březnu vyhrála parlamentní volby, dnes bojuje o pokračování své kariéry předsedy vlády. Opozice ho obvinila, že lhal už při vyjednávání o nové koaliční vládě a požádala o hlasování o důvěře. Nově zvolení poslanci, kteří složili přísahu teprve ve středu, budou o věci hlasovat při nočním jednání ze čtvrtka na pátek, píše agentura AFP. Rutte odmítá, že by lhal.

Mark Rutte
doporučujeme

Krizi způsobila řada údajných lží během prvních rozhovorů o vytvoření nové koalice. Velká část poslanců se domnívá, že se Rutte chtěl při vyjednávání zbavit nepohodlného kritika, poslance Pietera Omtzigta, a premiérova důvěryhodnost tak prý byla nevratně poškozena. Pravicový populista Geert Wilders dokonce požadoval nové volby, píše agentura DPA.

"Nelhal jsem. (...) Nikdy jsem žádného kolegu neklamal. Jaký bych k tomu měl důvod?" cituje Rutteho AFP.

Marku Ruttemu se přezdívá "teflonový premiér" pro jeho schopnost vyhnout se skandálům. Rutte stojí v čele vlády již deset let, jeho pravicově liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) v březnu opět vyhrála ve volbách, také díky obstojně zvládnuté epidemii nemoci covid-19.

Sestavit koaliční vládu v Nizozemsku trvá obvykle několik měsíců, do parlamentu se tentokrát dostalo 17 politických stran. Pokud by Rutte nezískal důvěru poslanců, jeho další působení ve vládě je krajně nepravděpodobné. Podle místních médií by se tak Nizozemsko po deseti letech v klidných vodách s Ruttem vydalo do zcela neprobádaných proudů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama