Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii, madridský region omezí noční shlukování lidí

Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů. Nově se k nim přidají také Kalábrie a ostrov Sardinie, kde začne od víkendu platit noční zákaz vycházení. Guvernér Kampánie varoval, že může v nejbližších dnech přistoupit dokonce k vyhlášení karantény pro celý region, uvedla agentura ANSA.

Noční zákaz vycházení začal už od čtvrtka platit v Lombardii, která stejně jako za jarní vlny epidemie patří k regionům s největším počtem nakažených. Ode dneška nesmějí v noci vycházet ani obyvatelé regionů Lazio, kam spadá i metropole Řím, a Kampánie. Zákazy zpravidla platí od 23.00 nebo od půlnoci do 5:00, informuje ANSA. V Piemontu a Lombardii mají o víkendu zůstat zavřená nákupní centra.

Kalábrie se co do absolutních čísel infikovaných ani zdaleka neblíží statistikám z Lombardie či Piemontu. Podle údajů ministerstva zdravotnictví ze čtvrtka přibylo v Lombardii za den 4125 nakažených a v Piemontu 1550, v Kalábrii to bylo 187. Pro méně lidnatou, dvoumilionovou Kalábrii šlo ale o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie. Nově tam proto zůstanou zatím na dva týdny uzavřené i střední a vyšší školy, studenti přejdou na dálkové vyučování.

Sousední Kampánie, která má celkově desetkrát více nakažených než Kalábrie, zvažuje zavedení karantény. "Současná data o nákaze značí, že jakékoli částečné opatření nebude účinné. Je třeba všechno zavřít s výjimkou podniků, které vyrábějí a dopravují nezbytné zboží," napsal kampánský guvernér Vincenzo De Luca na facebooku. "Tímto směrem se Kampánie posune velmi brzy," dodal, ale neupřesnil, k jakému datu hodlá region pravidla zpřísnit. Kromě uzavření obchodů by podle něj měl přijít zákaz vycestovat z regionu a také omezení pohybu.

De Luca zároveň vyzval vládu, aby podobná omezení zavedla i na celonárodní úrovni. Stejně to vidí skupina předních vědců a akademiků, kteří napsali otevřený dopis premiérovi. "Čím déle budete čekat, tím přísnější ta opatření budou muset být a tím větší ekonomický dopad budou mít," citovala z dopisu agentura Reuters.

Celkově se nyní v Itálii, kde žije okolo 60 milionů lidí, počty nově odhalených případů zvyšují, ve čtvrtek úřady hlásily přes 16.000 nakažených, což byl nejvyšší počet od začátku epidemie. Premiér Giuseppe Conte řekl, že pokud se během následujícího týdne neukáže efekt dosud zavedených opatření, k nimž patří i povinnost nosit roušky mimo domov, zavede vláda nejspíš noční zákaz vycházení pro celou zemi.

Vláda se nyní zejména snaží zvýšit počet prováděných testů ze současných zhruba 170.000 denně až na 400.000. Mají k tomu přispět i praktiční lékaři, kteří budou nově pacientům dělat rychlotesty v ordinacích, napsala agentura APA.

Madridský region vyhlásil od soboty zákaz nočního shlukování osob, které nežijí v jedné domácnosti, a od pondělí omezí pohyb lidí ve zdravotnických zónách s nejhorší epidemickou situací. Informoval o tom deník El País. La Rioja se dnes stala po Navaře druhým španělským regionem, který se uzavřel pro nenutné cestování. 

Vedení madridského regionu, který je v zemi nejhůře postižen nemocí covid-19, dnes oznámilo nová opatření, protože v sobotu odpoledne tam končí nouzový stav vyhlášený španělskou vládou před dvěma týdny. Cílem nouzového stavu v madridském regionu bylo uzavřít pro nenutné cesty devět měst s nejhorší epidemickou situací, včetně metropole.

Od noci ze soboty na neděli se nebudou smět obyvatelé madridského regionu shlukovat na veřejnosti ani v soukromí mezi půlnocí a šestou ráno, pokud nežijí v jedné domácnosti. V noci se také v regionu uzavřou parky a obchody, které neprodávají základní zboží, musí zavřít v deset večer.

Španělská vláda ve čtvrtek nerozhodla o vyhlášení nočního zákazu vycházení v celé zemi, ač většina autonomních regionů s ním souhlasí. Nejasné je zatím, zda by se kvůli tomu měl vyhlásit i nouzový stav. Španělská vláda si nechala k tomu vypracovat právní analýzu. Kastilie-León a Valencie ale už oznámily, že noční zákaz vycházení vyhlásí, a Andalusie to udělala od nadcházející neděle jen pro město Granada.

Nouzový stav, který platil v celém Španělsku od poloviny března do června, může vláda vyhlásit jen na dva týdny. Prodloužení už musí schvalovat poslanci.

Španělská vláda se ve čtvrtek s autonomními regiony také dohodla na takzvaném semaforu, který stanoví čtyři stupně epidemické situace (nízký, střední, vysoký a extrémně vysoký; podle nových nákaz za dva týdny na počet obyvatel) a k nim příslušná opatření. Nejvyšší stupeň mimo jiné předpokládá i zákaz jídla a pití na veřejnosti, nelze-li dodržet bezpečnou vzdálenost. Cílem tohoto opatření je zamezit piknikům, na nichž se koronavirus hojně šíří.

Španělsko zaznamenalo ve čtvrtek nový rekordní přírůstek případů - 20.986, z toho na 8000 bylo diagnostikováno za posledních 24 hodin, zbytek tvoří dopočty z předchozích dnů. Ve středu tato země se 47 miliony obyvatel překročila milion případů nákazy registrovaných od počátku pandemie a je tak sedmou na světě podle srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Související

Více souvisejících

Itálie Sardinie Španělsko Madrid Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 47 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy