Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády uzavřely v rámci boje s šířením koronaviru. Návrat hostů ale provází přísná hygienická opatření, informovala agentura AFP. V Nizozemsku mohou lidé ode dneška i do divadel a kin, jejich kapacita je ale omezená na třicet návštěvníků.

Restaurace
doporučujeme

Ve Finsku byly restaurace a bary, kterých je v zemi asi 10.000, uzavřené od 4. dubna. Dnes mohly otevřít, kapacitu budou mít ale podle vládního nařízení přinejmenším do konce října omezenou na polovinu. Toto opatření vyvolalo ostrou kritiku ze strany provozovatelů, podle kterých budou jejich podniky nerentabilní. Pro terasy a předzahrádky žádná kapacitní omezení neplatí. I na nich je ale třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Finsko, které má 5,5 milionu obyvatel, zaznamenalo dosud zhruba 6700 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. S covidem-19 zemřelo 314 lidí.

Dva a půl měsíce po uzavření kvůli šíření koronaviru dnes mohly otevřít také bary v Norsku. Podniky, které nabízejí jídlo, mohly podle AFP znovu hosty přivítat již na počátku května.

Také v barech ale budou muset hosté dodržovat přísná bezpečností opatření. Ve skupině, která se přijde občerstvit, nebude moci být více než 20 lidí. Všichni hosté od sebe budou muset sedět ve vzdálenosti nejméně jednoho metru, pokud nejsou členy jedné domácnosti. Pití si bude možné objednat jen u stolu a nikoli na baru.

"Dosavadní zkušenosti ukazují, že je složitější zajistit dodržování epidemiologických opatření při zvýšené konzumaci alkoholu," uvedla zástupkyně radnice hlavního města Osla Victoria Marie Evensenová.

V Norsku, které má asi 5,3 milionu obyvatel, se dosud potvrdilo přes 8400 případů nákazy. S covidem-19 zemřelo 236 nakažených.

Zpět do barů, restaurací a kaváren se dnes po deseti týdnech mohou vrátit také Nizozemci. Kromě těchto podniků se otevřela také muzea, divadla a kina. Jak v restauracích, tak v kulturních zařízeních platí maximální kapacita třicet lidí. Všude je nutné si návštěvu rezervovat předem.

V Nizozemsku navíc nově platí povinnost nosit roušku v hromadné dopravě. Další vlna uvolňování začne v zemi 1. července, kdy budou moci restaurace, kavárny, divadla a kina přivítat až sto hostů a návštěvníků.

V Nizozemsku, které má asi 17,5 milionu obyvatel, se nákaza koronavirem potvrdila u více než 46.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5956.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy