Nošení roušek bude povinné v celé Paříži, restrikce opět zavádí i Marseille

Nošení roušek bude kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži. Oznámil to dnes podle agentury AFP francouzský premiér Jean Castex. Nevyloučil přitom, že by se povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa mohla rozšířit i na další velká města. Rozhodný postup vlády je podle Castexe nyní nutný kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem. Za poslední den evidovaly úřady více než 6000 infikovaných, což je nejvyšší denní bilance od března a současně druhá nejvyšší za celou dobu epidemie v zemi.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Dosud se roušky musely v Paříži nosit jen na některých rušných ulicích a náměstích a na některých místech hojně navštěvovaných turisty. Na seznamu byl například pahorek Montmartre či nábřeží Seiny. Nyní se má opatření rozšířit na celé hlavní město.

Na podrobnostech plánu vláda ve spolupráci s pařížskou radnicí podle premiéra stále pracuje. Kdy opatření vstoupí v platnost, tak zatím není jasné. Podle Castexe není vyloučené ani to, že se roušky budou povinně nosit nejen v samotné Paříži, ale i na předměstích, která ji obklopují.

Už v úterý oznámil prefekt jihofrancouzského regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur, že se roušky budou povinně nosit v Marseille, druhém největším městě Francie. Restaurace a bary budou nově muset v přístavním městě a jeho okolí zavřít už hodinu před půlnocí.

Epidemie covidu-19 podle Castexe ve Francii opět nabírá na síle. Reprodukční číslo, které udává kolik jeden infikovaný nakazí dalších lidí, se dostalo k hodnotě 1,4. "Šíření epidemie může být exponenciální, pokud nebudeme reagovat rychle," uvedl předseda francouzské vlády.

K opatření v Paříži i v Marseille úřady přistoupily proto, že zde počet nakažených opět překročil 50 osob na 100.000. Premiér navíc nevyloučil, že se povinné roušky zavedou i v dalších velkých městech v 21 francouzských departementech z celkových 101, kde se virus SARS-CoV-2 aktivně šíří.

Castex znovu vyzval Francouze, aby se podíleli na boji s koronavirem a svědomitě nosili roušky tam, kde je to nařízené i doporučené. Policisté podle něj denně pokutují 700 lidí kvůli porušení pravidel zakrývání nosu a úst. Prarodiče by podle dnešního premiérova doporučení neměli vyzvedávat vnoučata ze škol, kam se žáci vrátí příští týden.

Vláda podle Castexe doufá, že se na podzim vyhne celostátní karanténě, kterou zavedla v březnu, vyloučit se to ale nedá.

Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že nákaza se za posledních 24 hodin prokázala u 6111 lidí. Vyšší denní přírůstek zaznamenaly úřady pouze 30. března, kdy přibylo 7578 infikovaných. Od počátku epidemie se v zemi s 67 miliony obyvatel podle vládních údajů nakazilo celkem už 259.698 osob. S covidem-19 ve Francii zemřelo 30.576 infikovaných, z toho 32 za poslední den.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 14:57 Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama