Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh podpořilo 194 poslanců, proti bylo 53, dalších 99 se hlasování zdrželo. Nouzový stav je tak ve Španělsku prodloužen do 9. května, píše agentura AFP. Podle vlády je nouzový stav nezbytný pro omezení šíření koronavirové nákazy. Podle opozice je ale prodloužení příliš rozsáhlé.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Před hlasováním vláda odmítla provést změny, o které žádaly některé autonomní oblasti. Například předsedkyně vlády Madridské autonomní oblasti žádala o změnu opatření, jež dává španělským regionům pravomoc uzavřít své hranice.

Podle ministra zdravotnictví Salvadora Illy nouzový stav a další opatření pomohou Španělsku zvládnout epidemickou situaci, která "vzbuzuje velké obavy v celé Evropě". Představitelé pravicové opozice vládu kritizovali, že epidemii nezvládla. "Potřebovali bychom předsedy vlády jako jsou (Emmanuel) Macron nebo (Angela) Merkelová," připomněla francouzského prezidenta a německou kancléřku poslankyně Inés Arrimadasová ze strany Ciudadanos, která ale návrh na prodloužení podpořila.

Lidová strana, která má největší opoziční klub, se při hlasování zdržela. Návrh podpořily menší a regionální strany a kluby vládní koalice. Proti hlasovali zástupci krajně pravicové strany Vox.

Zavedení nouzového stavu schválila španělská vláda v neděli. Nouzový stav umožňuje španělským autonomním oblastem vyhlásit opatření jako je zákaz nočního pohybu či omezení cest mimo region. Na rozdíl od jara však současný nouzový stav neobsahuje omezení ekonomických aktivit. Celá řada španělských regionů ale přistoupila ke zkrácení otevírací doby barů a restaurací nebo zakázala větší shromáždění lidí.

Ve středu Španělsko, které má 47 milionů obyvatel, zaznamenalo přes 20.000 nových případů koronaviru. Celkový počet nakažených od začátku epidemie vystoupal na 1,14 milionu. Úmrtí kvůli covidu-19 registruje Španělsko 35.466.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama