Nová čísla z Německa: Proč nejsou migranti deportováni? Důvody jsou bizarní

Navzdory rostoucímu počtu žadatelů o azyl, kterým bylo nařízeno vyhoštění z Německa, došlo v roce 2019 k poklesu počtu deportací. Vyplývá to z informací, které zveřejnil list Deutsche Welle. Desítky tisíc neúspěšných žadatelů o azyl nemohou být deportovány například proto, že nejsou doma.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Německo deportovalo v roce 2019 méně žadatelů o azyl než v roce 2018, navzdory rostoucímu počtu lidí, kterým byl odchod ze země nařízen. Vláda tím také porušila slib, že bude deportovat větší množství migrantů.

List Welt am Sonntag přišel s konkrétními čísly. Ta ukazují, že  Německo deportovalo mezi lednem a listopadem minulého roku 20 587 lidí, oproti 23 617 v roce 2018.

I bez údajů z prosince, které budou k dispozici příští týden, statistika ukazuje, že v roce 2019 bylo deportováno méně žadatelů o azyl než v roce 2018. Od května minulého roku bylo každý měsíc deportováno méně než 2 000 zájemců o azyl, kterým byla žádost zamítnuta.

Roční statistiky o deportacích trvale klesají. Nejvíce lidí Německo vyhostilo v roce 2016, kdy provedlo 25 375 deportací. Od té doby číslo klesá, navzdory tomu, že kancléřka Angela Merkelová uvedla, že její vláda chce počet deportací navýšit.

"Aby bylo jasno. Pokud bude někomu žádost o azyl zamítnuta, musí opustit zemi," uvedla podle listu Merkelová.

Paradoxem je, že počet zamítnutých žádostí o azyl stoupá. Německo vydalo do listopadu 2019 příkaz k vyhoštění pro 248 861 žadatelů o azyl, což představuje nárůst o 5 procent oproti předchozímu roku.

Z těchto případů bylo 200 598 tzv. tolerovaných osob, kdy žadatel obdržel příkaz k odchodu, ale stát není dočasně schopen deportaci dokončit. Nejčastěji proto, že žadatel o azyl nemá potřebné cestovní doklady. 

V některých případech mají odmítnutí žadatelé o azyl možnost právo obejít, například porodem nebo sňatkem s německým občanem. 
Dalším důvodem je skutečnost, že policie často není schopna vyhoštění provést.

V prvních třech čtvrtletích roku 2019 nebyla policie schopna deportovat 20 210 lidí jednoduše proto, že dotyčná osoba nebyla doma. Pouze malá část žadatelů je po zamítnutí vzata do policejní vazby. 

Dalších 2 839 deportací nemohlo proběhnout díky chování vyhoštěné osoby. Důvodem bylo například násilné jednání při deportaci, kvůli kterému dotyčného či dotyčnou pilot odmítl vzít do letadla. Takoví lidé jsou pak namísto deportace umístěni do vazby.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 16:24 Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Slovinsko spěje k předčasným volbám, premiér Šarec rezignoval

27.01.2020 14:37 Předseda slovinské vlády Marjan Šarec dnes oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost…

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 13:54 Aktualizováno V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli konaly v regionu Emilia Romagna na…

VIDEO: Wu-chan připomíná město duchů, vyjednává se o evakuaci cizinců

27.01.2020 13:32 Británie, Španělsko a Austrálie dnes oznámily, že se snaží pomoci svým občanům opustit čínské město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama