Nová Evropská komise má první problém. Nezačne úřadovat, kdy měla

Nová Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou se neujme úřadu 1. listopadu, jak bylo původně plánováno, ale zřejmě o měsíc později. Dosavadní časový plán dnes oficiálně zrušilo vedení Evropského parlamentu, informovala agentura DPA. Důvodem je neúspěch tří designovaných eurokomisařů v nominačním řízení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli už o víkendu řekl, že možným startovním termínem nové komise by mohl být 1. prosinec. Do té doby bude dál pracovat stávající EK vedená Jeanem-Claudeem Junckerem.

Francie, Rumunsko a Maďarsko totiž teprve musí představit své nové kandidáty na komisaře poté, co ti původní neprošli slyšeními ve výborech Evropského parlamentu. A celý postup se slyšeními novou trojici pochopitelně čeká také.

Von der Leyenovou Evropský parlament ve funkci schválil už v červenci, byť jen těsnou většinou. Takzvané grilování před europoslanci mají kromě zmíněné trojice úspěšně za sebou všichni další nominovaní do Evropské komise, včetně Věry Jourové z České republiky.

Posledním krokem nominačního řízení je schválení Evropské komise jako celku plénem Evropského parlamentu. Hlasování se mělo uskutečnit na příštím zasedání europarlamentu 23. října. Sassoli a šéfové europarlamentních frakcí však dnes odpoledne tento bod z programu stáhli. Nový termín zatím stanoven nebyl.

Von der Leyenová a dalších 26 členů EK nebudou první unijní exekutivou, která se nechopí úřadu včas. Už v roce 2004 téměř měsíc přesluhoval exekutivní tým vedený Romanem Prodim, neboť europarlament nechtěl schválit komisi jeho nástupce Josého Manuela Barrosa. Problémem byl tehdy italský kandidát, jehož kontroverzní názory na homosexualitu poslanci nestrávili, a navržená komisařka z Lotyšska, která doplatila na problematické financování své strany. Zpoždění nabral i nástup druhé Barrosovy komise, který se zdržel kvůli zamítnuté kandidátce z Bulharska.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama