Nová Evropská komise začne pracovat o měsíc později

Nová Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové se moci zřejmě ujme od prosince, tedy o měsíc později, než se očekávalo. Dnes to podle agentury AFP prohlásil předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Důvodem je fakt, že europoslaneckými výbory neprošli kandidáti Francie, Maďarska a Rumunska.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

"Parlament vede transparentní proces. Nyní musí Rumunsko, Maďarsko a Francie jmenovat nové kandidáty a my poté jejich kandidaturu prověříme," řekl Sassoli. "Proto podle mě není možné dodržet 1. listopad a my se posuneme k 1. prosinci," dodal o termínu možného nástupu nové Evropské komise.

Jednotlivé kandidáty na post eurokomisaře posuzují příslušné výbory Evropského parlamentu, komisi pak jako celek musí schválit plénum evropského zákonodárného sboru. Očekávalo se, že hlasování se uskuteční tento měsíc na plenárním zasedání ve Štrasburku, což je nyní zřejmě nereálné.

Pokud by se von der Leyenová a dalších 26 členů EK nechopilo úřadu včas, nebylo by to poprvé. Už v roce 2004 téměř měsíc přesluhoval exekutivní tým vedený Romanem Prodim, neboť europarlament nechtěl schválit komisi jeho nástupce Josého Manuela Barrosa. Problémem byl tehdy italský kandidát, jehož kontroverzní názory na homosexualitu poslanci nestrávili, a navržená komisařka z Lotyšska, která doplatila na problematické financování své strany. Zpoždění nabral i nástup druhé Barrosovy komise, který se zdržel kvůli zamítnuté kandidátce z Bulharska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 1769 nových případů koronaviru. Vede si lépe než Česko

23.09.2020 08:35 Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Řím podpořil e-koloběžky. Podle kritiků jejich řidiči zdivočeli

23.09.2020 07:58 Od dvoukolových válečných vozů ve starověkém Římě zvěčněných ve filmu Ben Hur z roku 1959 se…

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama