Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera, který čelil kritice v souvislosti s policejním násilím. Nahradí ho dosavadní ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin, uvedla s odvoláním na Elysejský palác agentura AP.

Christophe Castaner
doporučujeme

Novým francouzským premiérem se minulý týden stal Jean Castex. Ten ve funkci nahradil Édouarda Philippea, který v čele kabinetu stál od května 2017. Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla.

Castaner se stal terčem kritiky v době rozsáhlých protestů proti rasové nerovnosti a policejnímu násilí, které podnítila smrt amerického černocha George Floyda. Ten v květnu zemřel po brutálním zásahu bělošského policisty. Ministr nejprve zakázal kontroverzní škrticí chvat používaný při zatýkání, později ale od záměru ustoupil kvůli protestům policejních odborů. Castaner také čelil obviněním, že se francouzská policie vůči příslušníkům černošské menšiny chová rasisticky.

Kromě Castanera o svůj post přijde také ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Její resort patří k Macronovým hlavním programovým prioritám. Nahradí ji někdejší poslankyně za Zelené Barbara Pompili. Novým šéfem ministerstva spravedlnosti se stane známý právník Éric Dupont-Morretti, který v minulosti zastupoval například zakladatele serveru Wikileaks Juliana Assange.

Místo v novém kabinetu si naopak udrží šéf ministerstva financí Bruno Le Maire, který bude mít na starosti realizaci plánu na obnovu hospodářství zasaženého koronavirovou pandemií. Personální změny se netýkají ani šéfů ministerstev zdravotnictví, zahraničí a obrany.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama