Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera, který čelil kritice v souvislosti s policejním násilím. Nahradí ho dosavadní ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin, uvedla s odvoláním na Elysejský palác agentura AP.

Christophe Castaner
doporučujeme

Novým francouzským premiérem se minulý týden stal Jean Castex. Ten ve funkci nahradil Édouarda Philippea, který v čele kabinetu stál od května 2017. Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla.

Castaner se stal terčem kritiky v době rozsáhlých protestů proti rasové nerovnosti a policejnímu násilí, které podnítila smrt amerického černocha George Floyda. Ten v květnu zemřel po brutálním zásahu bělošského policisty. Ministr nejprve zakázal kontroverzní škrticí chvat používaný při zatýkání, později ale od záměru ustoupil kvůli protestům policejních odborů. Castaner také čelil obviněním, že se francouzská policie vůči příslušníkům černošské menšiny chová rasisticky.

Kromě Castanera o svůj post přijde také ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Její resort patří k Macronovým hlavním programovým prioritám. Nahradí ji někdejší poslankyně za Zelené Barbara Pompili. Novým šéfem ministerstva spravedlnosti se stane známý právník Éric Dupont-Morretti, který v minulosti zastupoval například zakladatele serveru Wikileaks Juliana Assange.

Místo v novém kabinetu si naopak udrží šéf ministerstva financí Bruno Le Maire, který bude mít na starosti realizaci plánu na obnovu hospodářství zasaženého koronavirovou pandemií. Personální změny se netýkají ani šéfů ministerstev zdravotnictví, zahraničí a obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

V Německu přibylo 879 nakažených koronavirem, nový rekord oznámilo Polsko

04.08.2020 18:17 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo…

Kauza Kuciak: Slovenský soud vynese verdikty nad obžalovanými až v září

04.08.2020 17:49 Aktualizováno Slovenský soud verdikt nad obžalovanými z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho…

Lék proti epilepsii mohl způsobit smrt novorozenců. Firma čelí vyšetřování

04.08.2020 14:40 Francouzská farmaceutická společnost Sanofi je vyšetřována poté, co se prokázala možná souvislost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama