Nová rakouská vláda bude chtít prohloubit vztahy s V4. Narazí na odpor, soudí diplomat

Rakouská vláda, která vzejde z nedělních předčasných parlamentních voleb, se bude snažit prohloubit vztahy se státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), aby spolu s nimi získala větší vliv na rozhodování v Evropské unii. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a bývalý velvyslanec v Británii a Rusku Emil Brix.

Císařský palác Hofburg

Sbližování se čtveřicí postkomunistických zemí podle něj ovšem jistě vyvolá odpor u rakouské veřejnosti i převážně liberálních médií. 

"Velký krok směrem k členství ve visegrádské čtyřce teď není na obzoru," řekl Brix. Zároveň je ale podle něj vysoce pravděpodobné, že nová rakouská vláda - ať už bude vypadat jakkoli - bude usilovat o užší vztahy s Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. "Získali bychom tak větší vliv pro náš region v rámci Evropské unie," zdůraznil diplomat. Vzhledem k nejistotě kolem toho, jak bude EU vypadat po brexitu či jak se vyvine eurozóna bez společné hospodářské politiky, je podle diplomata na prosazování vlivu střední Evropy ideální příležitost.

Minulá vláda kancléře Sebastiana Kurze, kterou tvořila Rakouská lidová strana (ÖVP) a nacionalistická a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), podle Brixe už první kroky ke sblížení s V4 podnikla. Bývalý kancléř totiž pochopil, že Rakousko nemá v EU "žádné trvalé spojence". Ke škodě věci se podle Brixe ale tématu chopila FPÖ, a vyvolala tak odmítavou reakci u opozice i veřejnosti. Převážně liberální rakouská média podle Brixe odmítala, aby se Rakousko "paktovalo s těmi, kdo nerozumí demokracii". Kritika přitom mířila hlavně na adresu Maďarska a Polska, zdůraznil diplomat.

"Mentální problém", který bude muset nová rakouská vláda překonat při pokusech o sbližování s nejbližšími sousedy včetně Česka, je "imperiální" přezíravost, se kterou Vídeň podle bývalého velvyslance Brixe i po stu letech jedná se státy bývalé habsburské monarchie. "Také v Praze nebo Lublani stále panuje obava, že Rakousko chce ve vzájemném vztahu dominovat," jmenoval Brix další překážku prohloubení politické spolupráce. Dalším problémem je podle něj i to, že Polsko nemá na spolupráci Visegrádu s Rakouskem příliš velký zájem.

Vztahy s Českem podle ředitele akademie, která je považována za nejstarší diplomatickou školu na světě, bude i nadále kalit otázka jaderné energetiky. "A to především, pokud se zelení stanou součástí nové spolkové vlády," zdůraznil. Zároveň nevyloučil, že by se právě vláda s účastí zelených a liberální strany NEOS mohla pokusit "překročit svůj vlastní stín" a dosáhnout se sousedy v otázce jaderné energetiky smíru.

Za předpokladu, že se stane kancléřem opět Sebastian Kurz, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, bude podle Brixe pokračovat "aktivnější, avšak mnohem kritičtější evropská politika". Bývalý kancléř během osmnácti měsíců u moci usiloval o větší subsidiaritu, tedy prohloubení spolupráci v EU v oblastech, jako je bezpečnost, obrana či konkurenceschopnost, a o menší zásahy Bruselu "do všech otázek, které lze řešit regionálně".

Větší změny nečeká bývalý velvyslanec v Moskvě od nové vlády ani v politice vůči Rusku. Tomu podle něj záleží na dobrých vztazích s Rakouskem, neboť jej vnímá jako důležitého hráče v utváření politiky EU vůči Moskvě. "I budoucí vláda bude chtít hrát roli mostu mezi EU a Ruskem," myslí si rakouský diplomat.

V končícím předvolebním boji ale podle Brixe zahraniční politika jednotlivých stran nehrála prakticky žádnou roli. "Měl jsem dojem, že jsme se stali ostrovem," postěžoval si ředitel vídeňské Diplomatické akademie. Strany podle něj ale o zahraniční politice nehovoří záměrně. "Když se podíváte na průzkumy, tak není zahraniční politika pro obyvatele vůbec důležitým tématem," vysvětlil.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Čechy neobsluhujeme, píše se na dveřích hospody u dolu Turów

25.09.2021 06:07 Nápis "Čechy neobsluhujeme" se objevil na dveřích jednoho výčepu v polském městě Bogatynia, jehož…

Duda komentoval spor s Českem. Polsko prý nemůže Turów zavřít

24.09.2021 21:56 Polsko nemůže uzavřít hnědouhelný důl Turów, a kdyby to udělalo, přišlo by o sedm procent…

CDU/CSU podle sondáže snížila náskok sociální demokracie

24.09.2021 18:04 Souboj o vítězství v nedělních parlamentních volbách v Německu mezi sociální demokracií SPD a…

Počet žádostí o azyl v EU ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostl

24.09.2021 17:52 Počet žádostí o azyl byl v Evropské unii od letošního dubna do června oproti loňskému druhému…

Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra…

24.09.2021 17:46 Aktualizováno Soud na Sardinii dnes rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní…

Spor o Turów by se měl řešit jen mezi oběma zeměmi, míní Polsko

24.09.2021 14:39 Aktualizováno Spor o hnědouhelném dolu Turów by se podle polské strany měl vyřešit při dvoustranných jednáních,…

V Itálii doporučili těhotným ženám očkování proti koronaviru

24.09.2021 12:58 Italský zdravotní ústav (ISS) dnes doporučil těhotným ženám, aby se po prvních třech měsících…

PŘEHLED: Vizitky stran, které mají šanci uspět v německých volbách

24.09.2021 12:00 Vizitky politických stran, které mají podle průzkumů šanci usednout po volbách v německém…

PŘEHLED: Volby v Německu probíhají jinak než ty české. V čem se liší?

24.09.2021 10:10 Základní údaje o volebním systému do německého Spolkového sněmu, jehož novela byla schválena před…

Související:

Právě se děje

reklama