Nová studie. Kolik je v Rakousku neodhalených případů koronaviru?

V Rakousku je nyní kromě potvrzených případů nákazy koronavirem nanejvýš dalších 11.000 případů, které se odhalit nepodařilo. Vyplývá to ze studie, o jejíchž výsledcích dnes na tiskové konferenci informoval ministr školství a výzkumu Heinz Fassmann.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Studie, jejíž výsledky dnes ministr Fassmann představil, je založená na testování na protilátky proti viru SARS-CoV-2. Zdravotníci otestovali 2800 osob starších 16 let, které vybrali statistici. Na základě výsledků pak snížili odhad počtu aktivních případů nákazy. V dubnové studii se odhadoval počet infikovaných v Rakousku až na 67.400 lidí, tehdy se ale testovaly i děti. Bez nich by nakažených podle první studie bylo zhruba 60.000.

Testování v sedmadvaceti obzvlášť postižených rakouských obcích navíc ukázalo, že se v nich virem nakazilo jen asi pět procent obyvatel. "Představa, že virus zasáhl populaci takřka nepozorovaně a zanechal v ní vysokou imunitu, která by mohla sloužit jako brzda dalších infekčních vln, se zdá být iluzorní," uvedl podle Kronen Zeitung Fassmann.

Devítimilionové Rakousko od počátku epidemie covidu-19 eviduje 15.538 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od 17. dubna se počet nových případů drží pod stem denně.

Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 600 lidí. Více než 13.300 se jich ale již zotavilo. Aktuálně nemocí covid-19 v zemi trpí podle potvrzených výsledků jen 1700 lidí, 420 z nich je v nemocnici. Před týdnem bylo aktivních případů ještě přes 2300. Na jednotkách intenzivní péče je teď 111 pacientů.

Od poloviny dubna Rakousko postupně ruší či uvolňuje opatření přijatá v boji s koronavirem. Od soboty mají otevřeno opět všechny obchody včetně velkých nákupních center a také holičství a kadeřnictví. V polovině května se otevřou i restaurace, na konci měsíce také hotely. Dnes se do škol vrátili i první žáci - zatím ale jen ti z posledních ročníků středních škol a učilišť. Další školáci se budou postupně do tříd vracet od 18. května.

Ode dneška bude se zvládáním koronavirové krize v Rakousku pomáhat také 2300 vojáků v záloze, kteří nastoupili do kasáren po celé zemi. Nahradí část vojáků základní služby, kteří se vrací do civilu. Rakousko povolalo vojáky ze zálohy do aktivní služby poprvé v dějinách nynější druhé republiky. Pomáhat budou vojáci ze zálohy především při dopravních kontrolách a při ostraze hranic a kritické infrastruktury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy