Nové informace k teroru ve Vídni. Atentátník byl v létě sledován při setkání s islamisty

Vídeňský atentátník letos v létě provázel po rakouské metropoli islamistické radikály z Německa a Švýcarska a pravděpodobně je i seznámil s místní islamistickou scénou. Poté, právě když mladík odjel na Slovensko s cílem obstarat si munici, ho ale rakouské úřady přestaly sledovat, vyplývá z informací, které má k dispozici agentura APA.

Rakouská policie
doporučujeme

Podle APA pozdější atentátník Kujtim Fejzulai, který 2. listopadu v centru Vídně zabil čtyři lidi, v létě v rakouském hlavním městě přivítal pravděpodobné islamistické radikály z Německa a Švýcarska.

Franz Ruf z rakouského ministerstva vnitra dnes potvrdil, že se pozdější střelec z centra Vídně setkal nejen se čtveřicí Němců, kteří byli v tu dobu sledováni, ale také se dvěma muži, kteří byli minulý týden zatčeni ve Švýcarsku. Německé a švýcarské úřady už minulý týden oznámily, že vyšetřují osoby v souvislosti s vídeňským útokem.

Podle APA se však stále naléhavěji vnucuje otázka, proč bylo v létě pozorování pozdějšího atentátníka přerušeno. Ještě v polovině července ho úřady několik dní sledovaly společně dalšími osobami podezřelými z teroristické činnosti.

Zrovna když pozdější atentátník 21. července odjel na Slovensko, rakouská kontrarozvědka se sledováním přestala. Slovenské úřady poté rakouské kolegy upozornily na to, že dvojice osob z Rakouska se pokusila nakoupit střelivo v Bratislavě. Několik týdnů pak trvalo ztotožnění těchto osob.

Ještě před cestou vídeňského džihádisty na Slovensko rakouské úřady podle informací APA detailně sledovaly, jak tento mladík a jeho známí z Vídně vyzvedli na letišti ve Schwechatu čtyři podobně smýšlející z Německa a Švýcarska a jak poté svým zahraničním hostům umožňují poznávat Vídeň a pravděpodobně i místní islamistickou scénu.

Pozdější atentátník a někteří jeho známí, kteří jsou od víkendu ve vyšetřovací vazbě, chodili v různém složení se svými německými a švýcarskými hosty na jídlo, navštěvovali s nimi mešity a nechávali je u sebe přenocovat, píše APA.

Na to, že dva pravděpodobní islamističtí radikálové z Německa jsou na cestě do Rakouska, upozornily rakouskou kontrarozvědku německé úřady. Nadále je nejasné, proč pozdější atentátník a jeho užší okolí nebyli dále sledováni poté, co se oba Němci vrátili ze svého vídeňského pobytu, konstatuje APA.

Kancléř míří do Paříže na jednání o hrozbách terorismu

Rakouský kancléř Sebastian Kurz zamíří v úterý do Paříže, kde bude s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem diskutovat o společné evropské odpovědi na teroristické hrozby. Později se k nim prostřednictvím videokonference připojí také německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP.

Rakousko i Francii v posledních týdnech postihly teroristické útoky radikálních islamistů. Před týdnem zavraždil muž s balkánskými kořeny v metropoli na Dunaji čtyři lidi a dvě desítky dalších zranil. Útok následoval několik dní poté, co v jihofrancouzském městě Nice jednadvacetiletý Tunisan v kostele brutálně zabil tři lidi. Už v polovině října 18letý mladík čečenského původu usekl hlavu učiteli, který při výuce demonstroval právo na svobodu slova i karikaturami Mohameda.

Německé úřady vyšetřují jako možný islamistický čin také napadení dvou německých turistů nožem, které se odehrálo začátkem října v Drážďanech. Jeden z turistů po útoku svým zraněním podlehl. Po útoku byl zatčen 20letý Syřan.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani mezitím navrhl vytvořit "evropskou FBI", po vzoru amerického Federálního úřadu pro vyšetřování. Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio by chtěl zpřísnit legislativu v Evropě na způsob protiteroristického zákona známého pod označením Patriot Act, kterým Spojené státy reagovaly na útoky z 11. září 2001.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama