Nový šéf slovenské prokuratury slibuje změny, čelí nařčení z lhaní

Za důvěryhodnou instituci, která stojí na straně zákona, spravedlnosti a slouží ochraně veřejného zájmu, chce mít slovenskou generální prokuraturu její nový šéf Maroš Žilinka. Novinářům to řekl poté, co ho dnes generálním prokurátorem jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Bratislavský hrad
doporučujeme

Hlava slovenského státu v projevu upozornila, že prokuratura v minulosti selhávala v povinnosti uplatňovat zákony stejně vůči všem. Krátce před nástupem Žilinky do nové funkce se vyskytly pochybnosti v souvislosti s jeho kandidaturou a čelil dokonce nařčení z lhaní.

Prokuratura na Slovensku má silné postavení zejména v trestním řízení. Generální prokurátor může zase z titulu svého úřadu dávat například pokyny nižším složkám prokuratury. Dřívější vlna zatýkání představitelů slovenské justice se nevyhnula ani prokuratuře, v říjnu šéfa její elitní složky kriminalisté zadrželi a obvinili i z korupce.

"Chci ujistit, že zůstanu věrný svému znamení, kterým je lev. Ať se bojí ti, kteří nemají čisté svědomí. Ať se bojí ti, kteří porušovali zákon," řekl padesátiletý Žilinka, kterého při volbě v parlamentu podpořila velká většina koaličních i opozičních poslanců.

Čaputová při jmenování Žilinky šéfem prokuratury uvedla, že instituce často selhávala v prosazování toho, aby zákon platil stejně pro každého.

"Dlouhá léta se zákon uplatňoval jinak proti běžným lidem a jinak proti vlivným osobám, kterým se díky konexím dostávalo speciálního přístupu. Exponenti moci a jejich klienti byli spolehlivě chráněni před následky svých činů. Tato éra nejen, že musí skončit, ale musí skončit do důsledků, aby se nemohla zopakovat," řekla slovenská prezidentka, která je sama právnička.

Krátce před jmenováním nového šéfa slovenské prokuratury se ale ohledně Žilinky objevily pochybnosti. Ukázalo se totiž, že byl prostřednictvím údajného lobbisty blízkého bývalé vládní straně v kontaktu s politiky a místopředseda sněmovny Juraj Šeliga ho v této souvislosti nařkl z lhaní. Žilinka popřel, že by za jeho zvolení někdo loboval u politiků.

Padesátiletý Žilina nastoupil v roce 2005 do elitní složky slovenské prokuratury, ve které před jmenováním generálním prokurátorem působil jako zástupce odboru ekonomické kriminality. V letech 2010 až 2012 Žilinka zastával funkci náměstka ministra vnitra. V čele prokuratury nahradil Jaromíra Čižnára, kterému sedmileté funkční období skončilo v létě.

Žilinka se spolu s dalším prokurátorem a také se známým advokátem měli podle dřívějších informací policie stát oběťmi nájemných vražd. Z účasti na přípravě zločinu kriminalisté podezírají ženu, která byla zatím nepravomocně zproštěna obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a v jiném případu vraždy zase uznána soudem první instance vinnou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama