Obchodní dohoda s Británii bude oříšek. Státy EU se přou, Francie razí tvrdou linii

Evropské země nejsou zcela jednotné v názoru na podmínky, za kterých by měla Evropská unie uzavřít obchodní smlouvu s Británií. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes zopakovala, že Londýn získá plný přístup na jednotný unijní trh pouze pokud se zaváže k dodržování standardů EU. Británie však dává najevo, že se chce řídit vlastními pravidly. Podle informací ČTK jsou některé členské státy ochotny k ústupkům, naproti tomu Francie prosazuje ještě tvrdší přístup.

Británie opustila evropský blok před deseti dny a obě strany nyní připravují výchozí pozice pro vyjednávání, která by mohla začít koncem února.

"Teď není čas snižovat sociální ochranu (zaměstnanců) nebo začít být lhostejný k boji proti klimatickým změnám. Není čas na uvolňování pravidel pro hospodářskou konkurenci," řekla dnes von der Leyenová během debaty s europoslanci ve Štrasburku.

Právě dodržováním unijních standardů v těchto oblastech chce Brusel v chystaných jednáních podmínit uzavření co nejširší obchodní dohody s Londýnem. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier předložil minulý týden návrh jednacího mandátu členským zemím, jejichž zástupci o něm v těchto dnech debatují.

Podle diplomatických zdrojů ČTK přišla Francie s návrhem, aby se požadavky na respektování unijních pravidel Británií ještě zpřísnily. Další státy jsou však proti a některé naopak navrhují zmírnění textu předloženého komisí. Česko patří ke státům, které nemají k návrhu předloženému EK zásadní připomínky.

Očekává se, že toto téma bude hlavním sporným bodem středeční schůzky unijních velvyslanců, kteří budou o mandátu pro Barnierův vyjednávací tým debatovat. Jeho konečné schválení budou mít v rukou unijní ministři na konci února. Diplomaté předpokládají, že se do té doby podaří najít jednotný přístup, bez něhož by podle nich byla pozice EU v jednáních výrazně slabší.

Britský premiér Boris Johnson opakuje, že jeho země stojí spíše o volnější smlouvu a po skončení přechodného období na konci roku se hodlá začít řídit vlastními pravidly. V Bruselu způsobil Johnson obavy svými slovy z minulého týdne, podle nichž by Británii nevadilo uzavřít s EU obdobnou dohodu, jakou má evropský blok s Austrálií.

"Austrálie je silný a podobně smýšlející partner, ale Evropská unie s Austrálií nemá uzavřenou obchodní dohodu," připomněla dnes von der Leyenová fakt, že komise vnímá Johnsonovo tvrzení jako přípravu na možnost, že se začátkem příštího roku začne mezi oběma stranami obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace. To by znamenalo výrazné zdražení britského zboží v unijních zemích a naopak.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Ursula von der Leyenová Francie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

ČT24 od května dostojí svému názvu a bude živě vysílat celý den

Česká televize chce, aby zpravodajský kanál ČT24 živě vysílal od května nepřetržitě celých 24 hodin denně. V současnosti má přestávku mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Radu ČT o tom ve středu informoval generální ředitel České televize Jan Souček.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy