Objasnění dávného zločinu se blíží. Kdo zavraždil premiéra Palmeho?

Dosud nevyřešená vražda švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 se blíží objasnění. Naznačil to podle agentury AP švédský státní zástupce Krister Petersson. Výsledky vyšetřování chce představit ještě v první polovině tohoto roku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Palme byl zastřelen v centru Stockholmu 28. února 1986, když šel s manželkou Lisbet z kina. Žena byla při útoku zraněna a později za střelce označila již dříve trestaného Christera Petterssona, který byl posléze odsouzen. Rozsudek však byl po pár měsících zrušen a vražda dosud zůstává záhadou.

Petersson v úterý švédské televizi SVT řekl, že je optimistou a že bude moci prezentovat, co se v osudný den stalo a kdo je za čin odpovědný. "Mým cílem je představit (obvinění v případu) v první polovině roku 2020," řekl Petersson. "Jsem optimistou. Tvrdě jsme pracovali a máme vodítka, na která hodně spoléháme," dodal prokurátor.

Na otázku, zda se vyšetřování přiblížilo vyřešení případu, Petersson odpověděl: "Podle mého názoru ano." Státní zástupce neuvedl žádná jména, ani datum, kdy by mohl sdělit obvinění.

V případu bylo vyslechnuto asi 10.000 osob a k odpovědnosti za vraždu Palmeho se přihlásilo 134 lidí, desítky z nich duševně nemocných. Následné vyšetřování je jako pachatele všechny vyloučilo.

Palme byl členem Švédské sociálnědemokratické dělnické strany a prosazoval švédský model sociálního státu. Na mezinárodní scéně pracoval ve prospěch omezení jaderného zbrojení, prosazoval právo národů na sebeurčení, kritizoval tehdejší režim apartheidu v Jihoafrické republice i americkou a sovětskou zahraniční politiku. Z toho důvodu měl mnoho nepřátel jak v zahraničí, tak ve své vlasti, kde byl především v armádních kruzích kritizován za ústupnost vůči Sovětskému svazu. Jinak byl ale ve své vlasti populární a politiku své země ovlivňoval více než tři desetiletí.

Po jeho smrti se objevilo mnoho teorií politického spiknutí zahraničních sil. V podezření se ocitly například separatistická Strana kurdských pracujících (PKK), americká zpravodajská služba CIA, sovětská tajná policie KGB, německá teroristická organizace Frakce Rudé armády (RAF) či Irák. Stín podezření padl mimo jiné i na domácí pravicové extremisty či tajnou policii Säpo. V 90. letech se často spekulovalo o tom, že za vraždou premiéra Palmeho mohl být jihoafrický rasistický režim.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František vyzval kvůli nákaze k celosvětovému příměří

29.03.2020 16:37 Papež František dnes podpořil generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a přidal se k jeho výzvě,…

Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí

29.03.2020 16:11 Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30.000 obětí, více než polovinu z nich tvoří…

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama