Objem programu obnovy EU by mohl být nižší, než se navrhovalo

Objem programu, který má ekonomikám Evropské unie pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize, by mohl být výrazně nižší, než se původně navrhovalo. Podle francouzských diplomatů jsou totiž německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron připraveni snížit plánovaný objem nevratných plateb o 100 miliard eur na 400 miliard eur (zhruba 10,6 bilionu Kč). Uvedla to dnes agentura DPA.

Evropská Unie
doporučujeme

Podle původního návrhu má program členským zemím poskytnout nevratné platby v objemu 500 miliard eur a půjčky v objemu 250 miliard eur. Některé země však považují program za příliš rozsáhlý.

Podle DPA se zatím nezdá, že by případné snížení objemu nevratných plateb o 100 miliard eur mohlo zvrátit odpor Rakouska, Dánska, Švédska, Nizozemska a Finska. Tyto země by byly nejraději, kdyby program tvořily pouze půjčky.

Prezidenti a premiéři EU o parametrech fondu obnovy a příštího sedmiletého rozpočtu od pátku jednají na summitu v Bruselu. Summit měl původně skončit v sobotu, politici se však kvůli přetrvávajícím neshodám dohodli, že budou v jednáních pokračovat i v neděli.

"Jednání se nacházejí v důležité fázi. Zatím nelze říct, zda se v neděli najde řešení," uvedla po skončení sobotních rozhovorů německá delegace v Bruselu. Dodala, že mezi členskými státy je "široká ochota" toto řešení nalézt. Italský premiér Giuseppe Conte upozornil, že je v zájmu všech, aby se dohody dosáhlo co nejrychleji.

Témata: EU | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama