Objevil ebolu, „dostal“ ho až virus SARS-CoV-2. Slavný mikrobiolog o nemoci covid-19

Zkoumal ebolu i virus HIV, „dostal“ ho ale až koronavirus SARS-CoV-2. Slavný belgický mikrobiolog Peter Piot promluvil o své zkušenosti s nemocí covid-19. Podobně jako v případě eboly si neodpustil kritiku WHO.

Peter Piot
doporučujeme

„Nakonec mě virus dostal,“ říká Peter Piot, který se zotavuje z nemoci covid-19 poté, co ho zasáhl těžký zápal plic a musel být po dobu dvou týdnů hospitalizován. Profesor měl nízkou hladinu kyslíku, ale nevykazoval známky dušnosti nebo kašle. Piot uvádí, že ho jen bolela hlava a měl horečku.

Peter Piot je belgický mikrobiolog, který v roce 1976 pomohl objevit virus ebola a stal se průkopníkem ve výzkumu AIDS. Poté zastával klíčovou pozici v OSN a ve Světové zdravotnické organizaci jako šéf programu AIDS. V současné době se podílí na výzkumu vakcíny na covid-19, když působí jako poradce předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v této věci.

Piot začal první příznaky pociťovat 19. března, když se u něj objevila prudká bolest hlavy a horečka. „Moje lebka, ale i vlasy byly neskutečně bolestivé, což bylo bizarní,“ uvedl Piot v rozhovoru pro belgický časopis Knack. Ačkoliv neměl žádný kašel, něco mu napovědělo, že by to mohl být virus SARS-CoV-2 a navštívil lékaře. „Svůj život jsem věnoval boji s viry, nakonec se mi takhle pomstí,“ dodal Piot.

V roce 2014 byl Piot mezi vědci, kteří ostře kritizovali reakci OSN a WHO na epidemii eboly v západní Africem, a v roce 2020 kritizuje opět. Vadí mu zpoždění, se kterým bylo šíření nemoci covid-19 prohlášeno za pandemii.

„Jsem rád, že jsem se nakazil covid-19 a ne ebolou, i když podle některých studií je 30% šance, že zemřete, pokud se s novým koronavirem dostanete do britských nemocnic. To by byla zhruba stejná celková úmrtnost jako u eboly v roce 2014 v Západní Africe,“ uvedl Piot a dodal, že nikdy nebyl vážně nemocný a jelikož je optimistou, myslel si, že mu to projde i u viru SARS-CoV-2. „Jediným rizikovým faktorem pro koronu je můj věk 71 let,“ pronesl Piot.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda oznámila sociální balíček, přijde na půl miliardy eur

15.07.2020 13:33 Aktualizováno Balík opatření v hodnotě půl miliardy eur (13,3 miliardy korun) na pomoc rodinám, studentům,…

Německá policie našla na hranici s Českem 31 běženců v chladícím voze

15.07.2020 09:12 Německá policie na dálničním hraničním přechodu mezi Českou republikou a Saskem v úterý večer…

K řeckému chrámu na Sicílii se vrátí obří socha boha Atláse

15.07.2020 08:48 Na své právoplatné místo před rozvalinami řeckého chrámu Dia Olympského ve městě Agrigento na…

Katalánská vláda vyzvala k omezení pohybu na okraji Barcelony

15.07.2020 07:29 Katalánská vláda v úterý vyzvala obyvatele tří čtvrtí na okraji Barcelony, aby kvůli zvýšenému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy