Obžalovaný Kotleba neuspěl s námitkou, proces může pokračovat

Slovenský nejvyšší soud dnes zamítl stížnost obžalovaného šéfa krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby ve věci údajné podjatosti soudkyně v jeho případu. Vyplývá to z dnešního oznámení soudu. Proces, ve kterém je Kotleba podezřelý z extremistického deliktu v souvislosti s rozdáváním šeků a pro případ uznání viny mu hrozí vězení, tak může pokračovat.

Slovenský extremista Marián Kotleba
doporučujeme

Kotleba v červnu u Specializovaného trestního soudu nejprve vznesl námitku o podjatosti soudkyně. Ta ji sice vzápětí zamítla, Kotleba ale vůči jejímu rozhodnutí podal stížnost, o které musel rozhodovat nejvyšší soud. Kotleba zmíněnou námitku zdůvodnil tím, že soudkyně podle něj umožňuje selektivní vykonávání důkazů a komunikovala se znalcem ohledně doplnění jeho posudku.

Další líčení s Kotlebou je naplánováno na 14. července. Kotleba se už dříve nechal slyšet, že se pokračování procesu nehodlá zúčastnit, protože v té době by měla pokračovat schůze parlamentu.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (39.700 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice; tento výklad potvrdil u soudu i znalec. Dar byl předán v den výročí válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se LSNS hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii přibylo přes 2000 nakažených, je to nejvíce od května

07.08.2020 21:25 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 2288 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Evropská unie vyřadila Maroko ze seznamu zdravotně bezpečných zemí

07.08.2020 20:36 Evropská unie vyškrtla Maroko ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat na území evropského…

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama