Obžalovaný slovenský exministr Rusko byl zatčen, soud ho poslal do vazby

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby obžalovaného exministra hospodářství Pavola Ruska, který se v úterý v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu a kterého policie následně zatkla. Novinářům to řekl prokurátor Ján Šanta, jenž Ruskovo vazební stíhání navrhl. Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení. Kočner je ve vazbě od června 2018.

Pavol Rusko
doporučujeme

Rusko se krátce před začátkem úterního líčení u slovenského nejvyššího soudu omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Zároveň nedal souhlas k jednání ve své nepřítomnosti. Prokurátor před soudem ale upozornil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro Ruskovo řádné omluvení. Senát pak nevyhověl návrhu obhajoby i žalobce, aby líčení pokračovalo pouze s Kočnerem, a proces odročil na leden.

Šanta uvedl, že návrh na vazební stíhání podal už v uplynulých dnech, a to kvůli obavě z útěku obžalovaného. Nepopřel informace médií, že Rusko by mohl uprchnout do Afriky. Důvodem vazebního stíhaní exministra nebyly podle Šanty jen obavy z jeho útěku či to, že se obžalovaný nedostavil k soudu, ale i skutečnost, že nedodržoval omezení v souvislosti s nošením monitorovacího náramku.

Obhajoba podala vůči rozhodnutí o vazebním stíhání stížnost, na rozhodnutí o ní bude exministr čekat ve vazbě.

Při předvedení k soudu kvůli rozhodnutí o vazbě měl Rusko oči přelepené obvazem a ironicky řekl, že plánuje útěk do Afriky. Neúčast na úterním líčení dříve zdůvodňoval tím, že ho někdo polil žíravinou a způsobil mu kromě jiného poranění očí. Po ošetření v nemocnici byl v pondělí propuštěn do domácí péče.

Rusko v kauze předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá jednání musel zrušit.

Slovenský nejvyšší soud má projednat odvolání prokurátora i obou obžalovaných vůči verdiktu Specializovaného trestního soudu, který Ruska i Kočnera uznal vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera, který byl letos v září nepravomocně zproštěn obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Prokurátor žádá uložit Ruskovi i Kočnerovi přísnější trest.

Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama