Odstoupil polský ministr zdravotnictví, kritizovali ho kvůli nákupu pomůcek

Polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski dnes s odvoláním na osobní důvody oznámil svůj odchod z funkce. O den dříve podal demisi Szumowského náměstek Janusz Cieszyński. Oba podle kritiků nezvládli obří nákupy zdravotních pomůcek za pandemie koronaviru.

Lukasz Szumowski
doporučujeme

Szumowski byl v centru boje proti šíření nákazy koronavirem ve středoevropské zemi, kde je rozšíření infekce oproti mnoha západoevropským státům poměrně nízké, připomněla agentura AFP.

"Hned předcházím dotazům a ujišťuji, že nikam nemizím, zůstávám poslancem, zůstávám ve veřejném prostoru. Samozřejmě se vracím k povolání kardiologa. Chtěl bych se vrátit na kliniku a léčit pacienty," řekl novinářům Szumowski, který stál v čele resortu od ledna předloňského roku. "Má demise nemá nic společného s jakýmkoliv vyšetřováním," ujišťoval.

Ještě před ohlášením ministrovy demise se opoziční poslanci Michal Szczerba i Dariusz Joński domáhali od ministerstva dokumentů ke kontraktům uzavřeným za pandemie. "Místo odpovědi ministr ohlásil, že odstupuje," řekl Szczerba listu Gazeta Wyborcza. "Pro mne je to jasná souvislost. Ministr už nebyl schopen déle zatajovat pravdu, a tak se rozhodl odejít," řekl poslanec. Usoudil, že "z potápějící se lodi" ještě dříve utekl náměstek Cieszyński. Poslanec upozornil, že ministerstvo během dvou měsíců za zdravotnický materiál a ochranné pomůcky utratilo skoro miliardu zlotých (skoro šest miliard Kč).

Opoziční poslanci se domáhali objasnění zpráv tisku o porušování pravidel při nákupech za pandemie. Možnou nehospodárnost vyšetřuje také prokuratura. Toto vyšetřování se podle deníku týká kontraktů za 350 milionů zlotých (asi 2,1 miliardy Kč). Za tyto nákupy přímo zodpovídal náměstek Cieszyński, dodal list s tím, že mnohdy šlo o vadné či předražené zboží od ministrových známých, které bylo předem zaplaceno, ale pak nebylo dodáno. Szumowski a Cieszyński byli dosud vyslýcháni jako svědci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko má další rekord v počtu nakažených, přibylo jich téměř 2000

18.09.2020 16:10 V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes…

Merkelová jednala s řeckým premiérem o azylovém středisku

18.09.2020 15:57 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou…

Cesta na Slovensko se komplikuje. V platnosti jsou nová omezení

18.09.2020 11:09 Aktualizováno Při cestování z Česka na Slovensko začala dnes dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru.…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 10:29 Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama