Odvolací soud s Mladičem odložen na neurčito. Kvůli pandemii covid-19

Pandemie vyvolaná koronavirem SARS-CoV-2 způsobila mimo jiné i další odklad odvolacího řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, odsouzeným před třemi lety na doživotí za zločiny včetně genocidy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Radko Mladič
doporučujeme

Podle serveru Balkan Insight o tom informoval obhájce bývalého generála Miodrag Stojanović. Jednání už bylo jednou posunuto kvůli Mladičově operaci.

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) bylo původně naplánováno na 17. a 18. března, přičemž se verdikt očekával do konce roku. Vzhledem k operaci, při níž byl Mladičovi před týdnem z tlustého střeva odstraněn zhoubný výrůstek, bylo jednání odloženo. Pokračovat se mělo asi šest týdnů po chirurgickém zákroku, ale kvůli koronaviru se rozhodlo o novém odkladu, tentokrát na neurčito.

MICT, justiční orgán OSN sídlící v Haagu, Mladičovo odvolání proti doživotnímu trestu převzal po Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řady zločinů, včetně etnických čistek, spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992-1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločinů proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Proti rozsudku ICTY se loni v březnu Mladić odvolal, stejně tak i žalobci. Odvolání nyní řeší soudci MICT, kteří převzali agendu ICTY poté, co tento tribunál koncem roku 2017 svou činnost ukončil.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy