Koronavirová krize ohrozila EU, domnívají se premiéři Conte a Sánchez

Kvůli koronavirové krizi se může rozpadnout Evropská unie, varovali dnes nezávisle na sobě premiéři Španělska a Itálie, Pedro Sánchez a Giuseppe Conte. Oba předsedové vlád se také domnívají, že jejich země jsou - co se týče epidemie covid-19 - z nejhoršího venku. Informovala o tom zahraniční média.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Pedro Sánchez
doporučujeme

"EU je v nebezpečí," pokud nepřijme důrazná a solidární opatření, prohlásil dnes před španělským parlamentem Sánchez, který před téměř prázdnou dolní komorou vystoupil před hlasováním o prodloužení nouzového stavu v zemi.

Krize okolo koronaviru je podle italského premiéra Conteho "největší výzvou od druhé světové války". Evropská unie se musí této výzvě postavit čelem, jinak hrozí, že jako projekt selže, uvedl dnes Conte v rozhovoru se stanicí BBC.

Itálie i Španělsko společně s některými dalšími státy unie, které platí eurem, prosazují vydání takzvaných koronavirových dluhopisů. Těmi by chtěli financovat opatření související s epidemií koronaviru a také pomoc státům eurozóny s oživením jejich ekonomiky.

Španělsko a Itálie patří mezi koronavirem nejhůře zasažené země na světě. Podle středeční bilance ve Španělsku nemoci podlehlo přes 14.500 lidí, nákaza se potvrdila u více než 146.000 osob. V Itálii je nakažených přes 139.000 lidí, více než 17.600 lidí zemřelo.

"Oheň začínáme mít pod kontrolou ... Tato válka proti koronaviru bude plným vítězstvím," domnívá se však Sánchez, podle kterého se epidemie brzy začne chýlit ke konci. Data ohledně koronaviru jsou podle předsedy vlády v posledních dnech povzbudivá, informoval deník El País

"Odborníci potvrdili, že křivka začíná klesat," řekl Conte s odkazem na statistiky, podle kterých se v posledních dnech v Itálii projevuje příznivý trend klesajícího počtu nově nakažených i mrtvých. "Věříme, že pokud budeme takto pokračovat, dostaneme se z nejhoršího," dodal italský premiér.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy se nenaplnily. Dánsko ani Finsko nemají po otevření škol víc případů…

28.05.2020 16:26 Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem…

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

Související:

Právě se děje

Další zprávy