OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu práci, říká Zdechovský

Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v zemědělství. Vyšetřování ohledně zneužívání dotací inicioval lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský společně se slovenským kolegou Ivanem Štefancem (KDH EPP). Navázali tak na práci investigativního novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn. „Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Také v České republice se prověřují dotace spojené s velkými firmami,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
doporučujeme

Zemědělským podvodům se zneužívání dotací se na Slovensku věnoval zavražděný novinář Ján Kuciak, který o nich psal. Český europoslanec Tomáš Zdechovský se společně s kolegou Ivanem Štefancem rozhodli v celé kauze pokračovat. „Nechtěli jsme, aby úsilí Jána Kuciaka vyznělo do ztracena. Nebýt naší aktivity, vyšetřování by nezapočalo,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz místopředseda KDU-ČSL.

Zdechovský připomíná, jaká atmosféra ohledně dotací na Slovensku panovala. „Malým zemědělcům chodily výhrůžné textové zprávy, anebo se jim stávaly podivné nehody. Věci, která se u sousedů odehrávaly, byly pro nás impulsem, aby se vše prošetřilo.“

Dotace byly pobírány třeba na parkoviště či hřbitovy, což není obhospodařovaná zemědělská plocha. „Evropský úřad pro odhalování podvodů nyní potvrdil naše dlouhodobé tvrzení. A to, že na Slovensku byly zneužívány přímé zemědělské dotace, kdy místo malých farmářů dotaci podvodem získal velký holding. Odhaleny byly i případy, kdy daňoví poplatníci přispívali na údajné pěstování zeleniny na betonových parkovištích nebo hřbitovech,“ popisuje Zdechovský, který se jako koordinátor kontrolního výboru europarlamentu problematikou intenzivně zabývá už druhý mandát.

OLAF nyní bude spolupracovat se slovenskými úřady, aby co nejrychleji odstranily odhalené systémové nesrovnalosti. „V Evropském parlamentu jejich závěry také zohledníme při prosazování lepších registrů majitelů, kdy by měl být realizován návrh týkající se zákazu kradení zemědělské půdy vlastníkům a mechanismus na pomoc zemědělcům v boji proti organizovanému zločinu,“ doplňuje Zdechovský a dodává, že ti, kteří podvody páchali, už z velké části nyní čelí na Slovensku trestním stíháním.

„Pokud chce někdo získat zemědělské dotace, musí splnit určité minimální požadavky na počet obhospodařovaných hektarů půdy a na požadovanou částku, kdy uchazeči musí být aktivními zemědělci,“ podotýká místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci.

Současná zpráva podle Zdechovského vysílá jasný signál, že Evropská unie nebude nikde tolerovat zneužívání evropských dotací. „A zároveň odmítá přihlížet mafiánským praktikám. Také v České republice se prověřují dotace spojené s velkými firmami,“ připomíná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

ONLINE: Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a…

04.03.2021 15:28 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Sasko s Bavorskem vyzvaly k opatrnosti při rozvolňování

04.03.2021 15:11 K opatrnosti a k rozumnosti při rozvolňování karanténních opatření dnes vyzvali veřejnost premiéři…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 14:02 Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama