Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s koronavirem se nadále nebude vztahovat například na řidiče a posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční dopravě, dále na osoby při tranzitu přes Slovensko či na diplomaty.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Naopak pendleři, tedy lidé mířící za prací, či studenti budou muset mít od pondělí negativní výsledek testu na koronavirus, aby se po příjezdu na Slovensko vyhnuli karanténě. Vyplývá to z nového nařízení hlavního hygienika Slovenska.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí ještě minulý týden tvrdil, že nově budou muset u sebe výsledek alespoň antigenního testu všechny osoby, které dosud využívaly různé výjimky z nařízení hlavního hygienika, kromě cestujících při tranzitu přes Slovensko. Bratislava mezi rizikové státy kvůli pandemii nemoci covid-19 řadí všechny své sousedy.

Nově by se měli také pendleři měli prokazovat výsledkem laboratorního vyšetření na koronavirus nebo antigenním testem ne starším 14 dnů. "Povinnost se vztahuje na osoby starší sedmi let, které pravidelně překračují hranice za účelem výkonu zaměstnání nebo jiného pracovního vztahu, studia, poskytování nedokladné péče o blízkou osobu a na další osoby, které mají výjimky z izolace a testování po vstupu na naše území," uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.

Stávající vyhláška předpokládá, že výsledek antigenního testu budou úřady uznávat pouze v případě, že byl vykonán na Slovensku. Náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus po dnešním jednání pandemické komise vlády ale uvedl, že Slovensko akceptuje od pendlerů a dalších určených skupin cestujících včetně studentů také antigenní testy z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska. Změněn kvůli tomu bude text příslušné slovenské vyhlášky.

Bratislava dlouhodobě uplatňuje omezení pro cesty lidí z rizikových zemí na Slovenska, výjimku dosud měli právě pendleři či studenti.

Slovensko podle premiéra Igora Matoviče od příštího týdne také umožní otevřít ty nyní uzavřené školy, které vyjádřily ochotu zapojit se do pilotního testování žáků a alespoň jednoho z jejich rodičů na koronavirus. Od 26. října se na Slovensku učí distanční formou žáci druhého stupně základních škol a také studenti středních či vysokých škol, mateřské školy a školy pro žáky na prvním stupni zůstaly v provozu.

Právě Matovič dlouhodobě podmiňuje uvolňování karanténních omezení hromadným testováním na koronavirus, byť ho za tento postoj kritizovala opozice či část koalice. Na přelomu října a listopadu se v zemi konalo plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo tisíce nakažených. Počty potvrzených případů infekce se po předchozím poklesu v zemi začaly v posledním období znovu zvyšovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama