Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s koronavirem se nadále nebude vztahovat například na řidiče a posádky v nákladní, autobusové, letecké, lodní či železniční dopravě, dále na osoby při tranzitu přes Slovensko či na diplomaty.

Marek Krajčí (ministr SR)

Naopak pendleři, tedy lidé mířící za prací, či studenti budou muset mít od pondělí negativní výsledek testu na koronavirus, aby se po příjezdu na Slovensko vyhnuli karanténě. Vyplývá to z nového nařízení hlavního hygienika Slovenska.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí ještě minulý týden tvrdil, že nově budou muset u sebe výsledek alespoň antigenního testu všechny osoby, které dosud využívaly různé výjimky z nařízení hlavního hygienika, kromě cestujících při tranzitu přes Slovensko. Bratislava mezi rizikové státy kvůli pandemii nemoci covid-19 řadí všechny své sousedy.

Nově by se měli také pendleři měli prokazovat výsledkem laboratorního vyšetření na koronavirus nebo antigenním testem ne starším 14 dnů. "Povinnost se vztahuje na osoby starší sedmi let, které pravidelně překračují hranice za účelem výkonu zaměstnání nebo jiného pracovního vztahu, studia, poskytování nedokladné péče o blízkou osobu a na další osoby, které mají výjimky z izolace a testování po vstupu na naše území," uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.

Stávající vyhláška předpokládá, že výsledek antigenního testu budou úřady uznávat pouze v případě, že byl vykonán na Slovensku. Náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus po dnešním jednání pandemické komise vlády ale uvedl, že Slovensko akceptuje od pendlerů a dalších určených skupin cestujících včetně studentů také antigenní testy z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska. Změněn kvůli tomu bude text příslušné slovenské vyhlášky.

Bratislava dlouhodobě uplatňuje omezení pro cesty lidí z rizikových zemí na Slovenska, výjimku dosud měli právě pendleři či studenti.

Slovensko podle premiéra Igora Matoviče od příštího týdne také umožní otevřít ty nyní uzavřené školy, které vyjádřily ochotu zapojit se do pilotního testování žáků a alespoň jednoho z jejich rodičů na koronavirus. Od 26. října se na Slovensku učí distanční formou žáci druhého stupně základních škol a také studenti středních či vysokých škol, mateřské školy a školy pro žáky na prvním stupni zůstaly v provozu.

Právě Matovič dlouhodobě podmiňuje uvolňování karanténních omezení hromadným testováním na koronavirus, byť ho za tento postoj kritizovala opozice či část koalice. Na přelomu října a listopadu se v zemi konalo plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo tisíce nakažených. Počty potvrzených případů infekce se po předchozím poklesu v zemi začaly v posledním období znovu zvyšovat.

Slovensko má nejvíce hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem od…

26.10.2021 10:38 Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou…

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Jak snížit ceny za energie? EU navrhuje zastropování

26.10.2021 09:16 Členské státy EU by měly zavést horní hranici úrokových sazeb nebo roční procentní sazby nákladů …

Ministry EU čeká debata, jak si poradit s vysokými cenami energií

26.10.2021 08:08 Krátce po summitu Evropské unie věnovanému nebývale vysokým cenám energií se dnes do Lucemburku…

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

Související:

Právě se děje

reklama