Omezování pohybu i dopravy, zavírání hranic. Svět přijímá stále tvrdší opatření

Země v Evropě i jinde ve světě zavádějí stále přísnější opatření proti šíření nového typu koronaviru. Rakousko zakázalo shromažďování a omezilo pohyb obyvatel, Francie začala po uzavření restaurací a některých obchodů omezovat i hromadnou dopravu.

Tvrdá opatření zavádějí také země ve východní části Evropy včetně pobaltských států, Ruska či Kazachstánu. Další kroky k ochraně lidí před koronavirem přijímá i Čína, odkud se začátkem roku začal virus šířit. Česko má již 231 případů a vláda by dnes měla jednat o karanténě pro celou republiku.

Evropské země v posledních dnech hlásí trvalý růst počtu případů nákazy. Nejpostiženější zůstává Itálie, dramaticky ale vzrostl počet infikovaných ve Španělsku. To dnes ohlásilo 2000 nových případů a sto úmrtí za posledních 24 hodin. Den poté, co premiér Pedro Sánchez vyhlásil nouzový stav, je v zemi 7753 nakažených a 288 mrtvých. Infikovala se i Sánchezova manželka Begoňa Gómezová.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes oznámil "masivní omezení" pohybu na veřejných místech. Od úterý musejí zůstat zavřené restaurace a přístup nebude ani na hřiště či sportoviště. Zakázaná jsou veškerá shromáždění s přítomností více než pěti lidí. Rakušany vláda vyzvala, aby omezili sociální kontakty a izolovali se. V zemi 800 nakažených a jeden mrtvý.

S novými opatřeními přišla i francouzská vláda. Už o půlnoci vstoupilo v platnost nařízení o uzavření restaurací, zábavních podniků a obchodů vyjma těch s potravinami či drogerií. Dnes Francie začala omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Ještě v sobotu přitom premiér ujišťoval, že hromadné dopravy se omezení nedotknou.

Německo podle listu Bild a agentury DPA od pondělních 08:00 SEČ zavede kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem. Výjimku by měla mít nákladní doprava i lidé, kteří pracují v příhraničním oblastech. Hranice s Německem o víkendu uzavřelo Česko, Polsko a Dánsko.

Ruské státní železnice od úterý přeruší vlakové spojení s Ukrajinou, Lotyšskem a Moldavskem. Přísná omezení kvůli koronaviru vstoupí v platnost v pondělí v Moldavsku a ukrajinský premiér Denys Šmyhal vyzval, aby lidé přestali jezdit do zahraničí. Estonsko, kde se nakazilo 115 lidí, oznámilo, že od úterý zakáže vstup cizincům na své území. Kazachstán vyhlásil výjimečný stav a omezil konání velkých akcí. První potvrzený případ nákazy oznámil Uzbekistán. Albánský premiér Edi Rama lidem doporučil, aby si myli ruce, i to, aby se chránili před médii.

Řada zemí zavádí stále přísnější opatření i proto, že ta dosavadní lidé nedodržují. Například na polské straně Tater je navzdory uzavření místního národního parku stále mnoho turistů. V Polsku se nakazilo přes sto lidí. Tři pacienti zemřeli. Na Slovensku počet nakažených stoupl na 54. Premiér Peter Pellegrini nevyloučil přijetí dalších tvrdých opatření.

Pandemie má dopady i na náboženský život. Vatikán oznámil, že se liturgické obřady velikonočního týdne budou letos na Svatopetrském náměstí konat bez věřících. Turecko, které má šest potvrzených případů, nařídilo karanténu tisícům muslimů, kteří se vracejí z pouti do Saúdské Arábie.

V pevninské Číně, odkud se koronavirus začal šířit, za sobotu zaznamenali 20 případů nákazy a deset mrtvých; potvrdil se tak pokles bilance z posledních dnů. Nová opatření kvůli šíření koronaviru z ciziny zavedl Peking: všichni, kdo přijedou od pondělí do hlavního města, budou umístěni na dva týdny do karantény. Čína zůstává nejpostiženější zemí světa. Má 80.844 nakažených a 3199 mrtvých.

V Jižní Koreji počet nových případů dál klesá. Za sobotu Soul ohlásil 76 případů, za pátek jich bylo ještě 107. Nové případy nákazy se objevily také v Thajsku, v Indonésii, v Malajsii a na Tchaj-wanu.

Na Blízkém východě je nejpostiženější zemí Írán, kde od soboty přibylo více než 1200 nakažených a celkem jich je už téměř 1400. Virus v zemi zabil 724 lidí. Počet nakažených roste také v Izraeli, kde kvůli šíření koronaviru začala platit mimořádná opatření pro soudy. Na 24. května byl odložen také začátek procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

V USA, kde od soboty platí zákaz příletů z 26 evropských zemí, zavládl na letištích chaos kvůli zdlouhavé zdravotní kontrole cestujících. V zemi je 2816 nakažených a 58 obětí koronaviru. Prezident Donald Trump mezi nakaženými není. Jeho test byl podle lékaře negativní. Kvůli šíření viru se přesunuly z března na květen prezidentské primárky ve státě Georgia.

V Česku počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl na 231 a podle premiéra Andreje Babiše by ještě dnes mohla bilance překonat hranici 300. Vláda proto zvažuje vyhlášení karantény pro celou republiku.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 35 minutami

před 44 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

Policie v pátek uspořádá další Speed Marathon. Víme, kde bude měřit rychlost

Už tento pátek, tedy 19. dubna 2024, bude probíhat měření rychlostních limitů. Policejní akce známé pod názvem Speed Marathon se již tradičně zúčastní stovky policistů a měření bude probíhat po celé republice.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy