Omezování pohybu i dopravy, zavírání hranic. Svět přijímá stále tvrdší opatření

Země v Evropě i jinde ve světě zavádějí stále přísnější opatření proti šíření nového typu koronaviru. Rakousko zakázalo shromažďování a omezilo pohyb obyvatel, Francie začala po uzavření restaurací a některých obchodů omezovat i hromadnou dopravu.

Koronavirus

Tvrdá opatření zavádějí také země ve východní části Evropy včetně pobaltských států, Ruska či Kazachstánu. Další kroky k ochraně lidí před koronavirem přijímá i Čína, odkud se začátkem roku začal virus šířit. Česko má již 231 případů a vláda by dnes měla jednat o karanténě pro celou republiku.

Evropské země v posledních dnech hlásí trvalý růst počtu případů nákazy. Nejpostiženější zůstává Itálie, dramaticky ale vzrostl počet infikovaných ve Španělsku. To dnes ohlásilo 2000 nových případů a sto úmrtí za posledních 24 hodin. Den poté, co premiér Pedro Sánchez vyhlásil nouzový stav, je v zemi 7753 nakažených a 288 mrtvých. Infikovala se i Sánchezova manželka Begoňa Gómezová.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes oznámil "masivní omezení" pohybu na veřejných místech. Od úterý musejí zůstat zavřené restaurace a přístup nebude ani na hřiště či sportoviště. Zakázaná jsou veškerá shromáždění s přítomností více než pěti lidí. Rakušany vláda vyzvala, aby omezili sociální kontakty a izolovali se. V zemi 800 nakažených a jeden mrtvý.

S novými opatřeními přišla i francouzská vláda. Už o půlnoci vstoupilo v platnost nařízení o uzavření restaurací, zábavních podniků a obchodů vyjma těch s potravinami či drogerií. Dnes Francie začala omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Ještě v sobotu přitom premiér ujišťoval, že hromadné dopravy se omezení nedotknou.

Německo podle listu Bild a agentury DPA od pondělních 08:00 SEČ zavede kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem. Výjimku by měla mít nákladní doprava i lidé, kteří pracují v příhraničním oblastech. Hranice s Německem o víkendu uzavřelo Česko, Polsko a Dánsko.

Ruské státní železnice od úterý přeruší vlakové spojení s Ukrajinou, Lotyšskem a Moldavskem. Přísná omezení kvůli koronaviru vstoupí v platnost v pondělí v Moldavsku a ukrajinský premiér Denys Šmyhal vyzval, aby lidé přestali jezdit do zahraničí. Estonsko, kde se nakazilo 115 lidí, oznámilo, že od úterý zakáže vstup cizincům na své území. Kazachstán vyhlásil výjimečný stav a omezil konání velkých akcí. První potvrzený případ nákazy oznámil Uzbekistán. Albánský premiér Edi Rama lidem doporučil, aby si myli ruce, i to, aby se chránili před médii.

Řada zemí zavádí stále přísnější opatření i proto, že ta dosavadní lidé nedodržují. Například na polské straně Tater je navzdory uzavření místního národního parku stále mnoho turistů. V Polsku se nakazilo přes sto lidí. Tři pacienti zemřeli. Na Slovensku počet nakažených stoupl na 54. Premiér Peter Pellegrini nevyloučil přijetí dalších tvrdých opatření.

Pandemie má dopady i na náboženský život. Vatikán oznámil, že se liturgické obřady velikonočního týdne budou letos na Svatopetrském náměstí konat bez věřících. Turecko, které má šest potvrzených případů, nařídilo karanténu tisícům muslimů, kteří se vracejí z pouti do Saúdské Arábie.

V pevninské Číně, odkud se koronavirus začal šířit, za sobotu zaznamenali 20 případů nákazy a deset mrtvých; potvrdil se tak pokles bilance z posledních dnů. Nová opatření kvůli šíření koronaviru z ciziny zavedl Peking: všichni, kdo přijedou od pondělí do hlavního města, budou umístěni na dva týdny do karantény. Čína zůstává nejpostiženější zemí světa. Má 80.844 nakažených a 3199 mrtvých.

V Jižní Koreji počet nových případů dál klesá. Za sobotu Soul ohlásil 76 případů, za pátek jich bylo ještě 107. Nové případy nákazy se objevily také v Thajsku, v Indonésii, v Malajsii a na Tchaj-wanu.

Na Blízkém východě je nejpostiženější zemí Írán, kde od soboty přibylo více než 1200 nakažených a celkem jich je už téměř 1400. Virus v zemi zabil 724 lidí. Počet nakažených roste také v Izraeli, kde kvůli šíření koronaviru začala platit mimořádná opatření pro soudy. Na 24. května byl odložen také začátek procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

V USA, kde od soboty platí zákaz příletů z 26 evropských zemí, zavládl na letištích chaos kvůli zdlouhavé zdravotní kontrole cestujících. V zemi je 2816 nakažených a 58 obětí koronaviru. Prezident Donald Trump mezi nakaženými není. Jeho test byl podle lékaře negativní. Kvůli šíření viru se přesunuly z března na květen prezidentské primárky ve státě Georgia.

V Česku počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl na 231 a podle premiéra Andreje Babiše by ještě dnes mohla bilance překonat hranici 300. Vláda proto zvažuje vyhlášení karantény pro celou republiku.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Macron podal trestní oznámení na fotografa za fotku na vodním skútru

27.09.2021 21:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron podal trestní oznámení na fotografa, který jej vyfotil v…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 21:17 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Papež při blahopřání Mexičanům přiznal dávné chyby církve

27.09.2021 19:05 Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při…

Útočník hodil na Macrona na veletrhu vejce

27.09.2021 17:16 Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při dnešní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu…

SPD si připsala vítězství v zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku…

27.09.2021 17:14 Německá sociální demokracie (SPD) neuspěla jen v nedělních parlamentních volbách, ale také v…

Nizozemský premiér Rutte má kvůli hrozbě speciálně vycvičenou ochranku

27.09.2021 16:03 Nizozemský premiér Mark Rutte má zesílenou ochranu. Policie totiž obdržela zprávy o možném útoku či…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Scholz: Němci si přejí koalici SPD, Zelených a FDP, chci ji do Vánoc

27.09.2021 13:11 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Na Slovensko během omezení rostl počet případů domácího násilí

27.09.2021 13:08 Na Slovensku loni, kdy v zemi platila různá omezení po vypuknutí koronavirové nákazy, stoupl o…

Související:

Právě se děje

reklama