Britská mutace koronaviru znepokojuje celý svět, Čína očkuje pofiderní vakcínou

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes vydala podmínečné povolení pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech. Agentura o vakcíně rozhodla v době, kdy Evropu znepokojuje nová, údajně výrazně nakažlivější mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie.

Koronavirus SARS-CoV-2

21:58 - Budoucí prezident Joe Biden si dnes v nemocnici ve svém domovském státu Delaware nechal aplikovat vakcínu společnosti Pfizer a vyzval Američany, aby učinili totéž, až bude látka dostupná.

21:12 - Nová mutace koronaviru, která se objevila v Británii, se nevymkla kontrole. Řekl to dnes krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan, informovala agentura AFP. Podle Ryana neexistuje zatím žádný důkaz o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh nemoci.

20:51 - Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá očkovat proti koronaviru hned první den, kdy se v Česku začnou očkovat zdravotníci, tedy v neděli 27. prosince. Řekl to dnes bez dalších podrobností televizi Nova. Zopakoval, že očkovat se začne ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích,

20:17 - Nechat se očkovat proti koronaviru je podle Vatikánu morálně přijatelné i v případě, že se vakcíny opírají o výzkum, který využil tkáně potracených plodů. Oznámila to dnes vatikánská Kongregace pro nauku víry a dodala, že se na ni v posledních měsících s tímto dotazem obraceli věřící. 

20:00 - Mutace na novém kmeni koronaviru, který se šíří rychle Británií, přispívají k přenosu viru mezi dětmi stejně intenzivně, jako tomu bylo dosud mezi dospělými. Oznámili to dnes britští vědci, které citovala agentura Reuters. Členové vládní poradní skupiny sdělili, že se tato forma stává rychle hlavním kmenem šířeným na jihu Británie a brzo bude v celé zemi.

19:25 - Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny proti koronaviru firem Pfizer a BioNTech na trhu Evropské unie. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Komise se tak řídila doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), podle které je vakcína bezpečná a účinná. 

19:09 - Ve Spojených státech dnes začalo očkování veřejnosti vakcínou proti koronaviru od americké společnosti Moderna. Látku, kterou v pátek jako již druhou vakcínu schválily k mimořádnému nasazení v populaci americké regulační úřady, obdržela zdravotnice ze státu Connecticut, napsala agentura AFP.

18:56 - K zemím, které omezují dopravní spojení s Británií kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru, se dnes připojilo i Slovensko, které zastavuje civilní lety ze Spojeného království od dnešní půlnoci na tři dny, uvedla agentura TASR s odvoláním na slovenské ministerstvo dopravy. Spojení s ostrovní zemí nově omezily také Švédsko či Španělsko.

18:40 - Vakcína firem Pfizer a BioNTech proti koronaviru, kterou dnes doporučila k podmínečné registraci Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), bude mít v Česku registraci na jeden rok. Bude možné ji každoročně prodlužovat. ČTK to napsala mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.

18:26 - Ministerstvo zahraničí řeší v Británii zejména urgentní případy dopravců nebo lidí, kteří uvázli v tranzitu. Zastavení letů z Británie, které platí od dnešního poledne, by mohlo podle ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) platit kratší dobu než do konce roku. Obnoveny mohou být, až bude jisté, že nehrozí výrazné riziko.

17:47 - Euro a ještě více britskou libru dnes oslabilo objevení nového kmene koronaviru v Británii. Těží z něj naopak americký dolar, považovaný za bezpečnou měnu v časech nejistoty, který se vyšplhal na více než týdenní maximum.

17:35 - Francouzský prezident Emmanuel Macron má nadále příznaky nákazy koronavirem, jeho stav je ale stabilní. Uvedl to dnes mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal, informovala agentura AFP. Své dnešní 43. narozeniny tak Macron stráví v karanténě.

17:22 - Nový kmen koronaviru se už zřejmě šíří v Německu, ale není to zatím důvod k obavám. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl hlavní německý virolog Christian Drosten. Tvrzení, že nakažlivost nového kmene je až o 70 procent vyšší než u původního viru, je podle něj zatím pouhý odhad a je třeba počkat, zda to britští vědci v příštích týdnech potvrdí. 

17:14 - Nemocnice mohou omezit zbytnou péči, aby reagovaly včas na případný nárůst počtu infikovaných novým koronavirem, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Usnesení dnes schválila vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, že vládní opatření dá vedením nemocnic prostor pro případné rozhodnutí. Situace v nemocnicích je podle ministra různá.

16:58 - Testování antigenními testy hrazenými z veřejného zdravotního pojištění má pokračovat i po 15. lednu, uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády. Podle dosavadních informací mělo být zajištěno jen do 15. ledna. Na jaře bude testování souběžné s očkováním proti koronaviru, uvedl Blatný spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

16:55 - Lídři českého sportu se na dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným dohodli, že připraví návrh, jak by se mohla změnit opatření v oblasti sportu v matici PES. Aktuálně jde hlavně o čtvrtý stupeň, ve kterém je nyní amatérský sport prakticky uzavřený. Ve hře je pravidelné antigenní testování amatérů, pro které by mohla vzniknout zvláštní centra.

16:50 - On-line žádost o ošetřovné za listopad od rána vyplnilo asi 2600 živnostníků. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační program připravilo, přijalo datovou schránkou zhruba 450 dokončených žádostí. Začalo je hned hodnotit. ČTK to dnes řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Příjem žádostí začal v 09:00, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou o ošetřovné žádat do 21. ledna. Na program je vyčleněno 250 milionů korun.

16:45 - Čína naočkovala proti koronaviru přes milion svých obyvatel, ačkoliv stále nemá žádnou schválenou vakcínu pro obecné použití. Očkování podle tamní národní zdravotnické komise začalo v červenci a vakcínu dostali lidé ze skupin, kterým nejvíce hrozí nákaza, píše dnes agentura Reuters. Země, kde žije 1,4 miliardy lidí, by chtěla do druhé poloviny února naočkovat prvních 50 milionů osob.

16:40 - Veřejnost z řad seniorů a mladších vážně nemocných se bude moci proti koronaviru očkovat nejdříve v únoru. Prvními prosincovými dávkami se budou očkovat zdravotníci ve vybraných nemocnicích. V lednu pak přibudou hospitalizovaní senioři a lidé v domovech sociální péče.

16:20 - Provoz o uplynulém víkendu, který byl prvním v nové sezoně, spustilo zhruba 30 skiareálů. Návštěvnost se pohybovala mezi 20 a 30 procenty obvyklé kapacity. Fronty se tak netvořily. Návštěvníci opatření dodržovali, provozovatelé se shodují, že nastavená pravidla je možné bez větších problémů plnit. ČTK to dnes řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

16:00 - Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že dnes schválená vakcína proti covidu-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do ČR 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku. Celkem má ČR objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.

15:55 - Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části dnešního jednání vlády novinářům Blatný.

15:50 - Fakultní nemocnice Brno očekává v neděli dodávku 5000 vakcín na nemoc covid-19. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část půjde na očkování zaměstnanců nemocnice, část dalším nemocnicím v kraji. Očkování by měl v nemocnici podstoupit i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

15:44 - Bazény budou letos kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřeny 142 dní, tedy více než třetinu roku. I v době, kdy nemohou fungovat, mají vysoké provozní náklady. Na tiskové konferenci to dnes řekli předseda představenstva Asociace bazénů a saun Pavel Košnar a generální ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková. Nejvíce ohrožen je podle nich provoz bazénů pro kojence a batolata, o ukončení činnosti uvažuje 75 procent z nich.

15:40 - Izrael dnes kvůli nově odhalené mutaci koronaviru, o jejímž šíření přicházejí zatím zprávy především z Británie, zpřísnil pravidla pro přicestování do země a rozhodl se zakázat vstup všem cizincům, uvedla agentura DPA. Izraelští občané budou muset po svém návratu z ciziny od středy podstoupit nejméně desetidenní karanténu v hotelích. Kuvajt ode dneška uzavírá své hranice a ruší mezinárodní komerční lety, Omán se rozhodl k podobnému opatření s platností od úterý, informovala agentura Reuters.

15:30 - Nový kmen SARS-CoV-2 zřejmě nezpůsobuje závažnější onemocnění, než jiné kmeny. Problém je však vyšší nakažlivost, proto je potřeba populaci dostatečně rychle proočkovat. Na účinnost očkování podle současných poznatků mutace nemá vliv. ČTK to řekl virolog Jiří Černý. Vědec působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Kvůli nové mutaci viru, který se šíří na jihu Anglie, zavedla řada zemí, včetně Česka, vůči Spojenému království cestovní omezení.

15:10 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že doporučila vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Aby se mohlo začít látkou očkovat, zbývá jen souhlas Evropské komise, který se očekává během několika málo dní. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová už ve čtvrtek uvedla, že se proti covidu-19 začne v zemích EU očkovat 27. prosince a ve dvou následujících dnech.

15:05 - Ošetřovné by se nemuselo od ledna do konce září započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky. Lidé by tak nemuseli přijít o přídavky na děti či příspěvky na bydlení kvůli tomu, že jim se zpožděním dorazí ošetřovné za dva měsíce najednou. Na peníze od státu by také mohlo dosáhnout víc rodin. Počítá s tím novela o úpravách dávek sociální podpory v nouzovém stavu, kterou připravilo ministerstvo práce. Návrh projedná vláda. Aby úprava začala platit, musí ji schválit Parlament a podepsat prezident. Ministerstvo navrhuje zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze.

15:00 - Vatikán kvůli epidemii koronaviru, která pro nejmenší stát na světě znamenala výrazný výpadek příjmů, nehodlá propouštět své spolupracovníky. Uvedl to papež František na předvánočním setkání se zaměstnanci. Vatikán už zavedl některá opatření, která mají přinést úspory, uvádí agentura Reuters. Úředníky a členy římské kurie ale hlava katolické církve napomenula kvůli šíření pomluv a klepů.

14:55 - Finanční správa eviduje k dnešku 266.527 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními. Dosud vyřídila 238.562 žádostí a vyplatila 2,1 miliardy korun. Týká se to osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osob pracujícím na dohodu o provedení práce nebo činností zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Vyplývá to z informací, které finanční správa zveřejnila na twitteru.

14:50 - Vnitřní sportoviště jsou podle České komory fitness kvůli třetímu nucenému uzavření v kritické situaci. Často nejsou schopna plnit své závazky a v nejbližší době na sebe budou muset vyhlásit insolvenci. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je situace ještě dramatičtější. Na tiskové konferenci to dnes řekla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová. Ztráty celého odvětví překročily 750 milionů korun. Vyjít do ulic nebo nechat přes zákaz provozy otevřené Havrdová nepovažuje za konstruktivní, přesto jsou podle ní někteří provozovatelé, pokud budou vyjednávání o kompenzacích neúspěšná, připraveni se k nim uchýlit.

14:35 - Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes vládě navrhne prodloužení programu Antivirus o další dva měsíce. V březnu vyprší možnost ho vyplácet, je proto třeba dohoda na kurzarbietu, řekla na tiskové konferenci sociálních demokratů. Program vyhlášený s cílem pomáhat v době epidemie koronaviru může fungovat podle pravidel Evropské unie jen rok. V Česku byl aktivován v březnu, vláda ho tak bude moct prodloužit maximálně ještě jednou, uvedla Maláčová.

14:25 - Nový rok patří v Japonsku k nejdůležitějším svátkům, kvůli koronaviru se však nyní jeho oslavy uskuteční jinak, než je zvykem. Na začátku ledna zůstane zavřená významná šintoistická svatyně Meidži.  Nejvíce roste počet nově nakažených v hlavním městě Tokiu, kde za prosinec přibylo přes 10.000 nových případů. To je nejvíce od začátku epidemie. Od začátku epidemie se v Japonsku, kde žije 127 milionů lidí, nakazilo koronavirem 201.000 lidí a 2818 pozitivně testovaných osob na koronavirus zemřelo.

14:15 - Česko se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může v boji s epidemií v příštích týdnech řídit buď podle počtu lidí v nemocnicích, nebo se snažit srazit nárůsty potvrzených nákaz pod 1000 denně. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že volba jedné z těchto strategií vedle protiepidemického systému PES vyžaduje politickou debatu. Nechtěl odhadovat, k jakému datu by případně vláda mohla vyhlásit opatření odpovídající pátému stupni PES. Měla by ale podle něj mít minimum výjimek a trvat dost dlouho.

14:10 - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by chtěl, aby i Česká republika uznávala antigenní testy při návratu ze Slovenska. Na dotaz ČTK napsal, že to chce dnes řešit na vládě. Na Slovensko lze od pátku cestovat jen s negativním antigenním testem. Petříček v pátek na twitteru uvedl, že Česko plánuje zavést tuto možnost se všemi sousedními zeměmi v polovině ledna.

13:50 - Cestovní omezení, které mnoho evropských i mimoevropských zemí zavedlo vůči Spojenému království kvůli nové velmi nakažlivé mutaci koronaviru, jež se šíří na jihu Anglie, se projevuje například kolonami kamionů v jihoanglickém Kentu. Jeden z hlavních britských supermarketových řetězců uvedl, že omezení nákladní dopravy by se v řádu několika dní mohlo podepsat na dostupnosti sezonní zeleniny, která je do Británie dovážena z kontinentální Evropy. Britský premiér Boris Johnson mezitím jedná s krizovým štábem o tom, jak vánočnímu výpadku v zásobování zabránit.

13:30 - Kraj Vysočina rozdělil mezi dětské domovy v kraji respirátory, které do Česka darovala prostřednictvím Senátu tchaj-wanská společnost Autoland. Posledních 350 kusů dnes od hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) a předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) obdržel dětský domov v Jihlavě. Podle jeho ředitele Radka Vovsíka pokryje dar přibližně měsíční spotřebu respirátorů.

13:12 - Už desítky tisíc izraelských obyvatel zažádaly o termín na očkování proti covidu-19 a dočasně zahltily k tomu určené telefonní linky. Přestože někteří lidé museli na telefonu čekat několik hodin, k nedělnímu večeru se dokázalo objednat asi 170.000 zájemců, napsal dnes deník The Times of Israel. S organizačními potížemi se při plánování vakcinace potýkají domovy seniorů.

13:05 - Německá ekonomika v zimě zaznamená pokles v důsledku nových restriktivních opatření, která jsou reakcí na vzestup počtu případů nákazy koronavirem. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) sníží o jedno procento a v prvních třech měsících příštího roku bude pokles ještě výraznější. Předpověděl to dnes výzkumný institut DIW.

12:42 - Komunikační agentury, které se podílejí na kampani na podporu očkování proti covidu-19, chystají první spot. Bude zveřejněn před Vánocemi, nebo v období vánočních svátků, kdy má do Česka dorazit první vakcína proti covidu-19. Dohodly se na tom o víkendu s úřadem vlády a ministerstvem zdravotnictví.

12:40 - Karlovarský kraj se připravuje na očkování proti covidu-19. V první vlně během čtyř týdnů by mělo do regionu dorazit 3900 vakcín firmy Pfizer, první dávka by měla přijít do konce roku. ČTK to dnes řekl krajský zastupitel Josef März (VOK). Kraj dále jedná o místech, kde by se mělo začít očkovat.

12:30 - Japonská vláda dnes schválila návrh rozpočtu na příští fiskální rok v rekordním objemu 106,61 bilionu jenů (22,3 bilionu Kč). Země se potýká s dopady pandemie způsobené šířením nového koronaviru a se stárnutím populace, což je v Japonsku vleklý problém. V poslední době se ale tématem stávají i bezpečnostní problémy, uvedla agentura Kjódó. Rozpočet bude v rekordním objemu už devátým rokem a nyní počítá i s rezervou pěti bilionů jenů na budoucí dopady pandemie. Fiskální rok v Japonsku začíná v dubnu.

12:02 - Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který byl před více než třemi týdny hospitalizován kvůli koronaviru, byl dnes propuštěn do domácího ošetřování. ČTK to dnes potvrdil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Dvaasedmdesátiletý arcibiskup olomoucký a metropolita moravský podstoupil test na koronavirus 25.listopadu, kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu byl o několik dní později převezen do nemocnice.

11:50 - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ode dneška opět ruší všechny plánované operace a zákroky, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Důvodem je rostoucí počet pacientů s nemocí covid-19 a absence nemocničního personálu. Nemocnice má 92 nakažených pacientů, počátkem minulého týdne jich měla 70 a koncem týdne 85. Plánované zákroky omezily i jiné nemocnice, například Fakultní nemocnice Brno nebo Nemocnice Znojmo.

11:40 - Ministerstvo zahraničí nyní nemá informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) chce situaci projednat na dnešním zasedání vlády. Všem českým občanům v Británii, kteří se zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD, bylo v neděli zasláno upozornění. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí.

11:25 - Ceny ropy dnes prudce klesají kvůli obavám, že nová mutace koronaviru zpomalí zotavování poptávky po pohonných hmotách. Severomořská ropa Brent kolem 11:00 SEČ vykazovala pokles téměř o 4,9 procenta na 49,72 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela zhruba 4,8 procenta na 46,75 dolaru za barel.

11:22 - Titulní strany britských novin se dnes věnují především dopravním omezením, které vůči Spojenému království zavedly mnohé evropské i mimoevropské státy kvůli nové mutaci koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie. "Evropa zavřela Británii dveře," stojí v titulku deníku The Times. Noviny Metro, které dostávají cestující zdarma například ve vlacích, v metru či na letištích, napsaly "Evropa umístila Spojené království do izolace". A bulvární The Sun dokonce formou slovní hříčky napsal, že "Francouzi nemají slitování".

11:15 - Vedení hlavního města má letos druhého člena, který se nakazil koronavirem. O víkendu vyšel pozitivně antigenní test na nemoc covid-19 radní Haně Třeštíkové (Praha Sobě). Třeštíková vážné příznaky nemá a pracuje z domova, řekla dnes ČTK. Ostatní radní kvůli ní do karantény nemusejí. Jako první ve vedení města se koronavirem nakazil v červnu primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Celé vedení města tehdy zůstalo v karanténě.

11:05 - Ve Francie se začne s očkováním proti covidu-19 v neděli. Potvrdil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Datum 27. prosince už dříve ohlásily jako den spuštění vakcinační kampaně také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a mnohé evropské státy. Véran na twitteru uvedl, že s vakcinací se má začít u těch nejohroženějších, například u seniorů.

10:48 - Akcie na evropských trzích zahájily vánoční týden poklesem, který je podle analytiků reakcí jednak na novou mutaci koronaviru, jednak na vleklá jednání o uspořádaní vztahů mezi Evropskou unií a Británií po brexitu. Další zhoršení pandemie znamená komplikace především pro dopravce, oslabují proto hlavně akcie leteckých společností, slabší je ale i britská libra. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po zahájení odepisoval zhruba 2,3 procenta na 387 bodů. Podobně hlavní index britských akcií FTSE 100 ztrácel asi 2,1 procenta na 6390 bodů. Na devizových trzích libra k dolaru vykazovala pokles přes dvě procenta na 1,3259 USD.

10:45 - V Karlovarském kraji přibylo v neděli 32 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní přírůstky v posledních dnech kolísají, zatímco v sobotu přibylo 79 případů, ve čtvrtek přibylo 253 případů, což je nejvíce za poslední čtyři týdny. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je na hodnotě 81, čtvrtým dnem je na pátém, nejhorším stupni rizika nákazy.

10:43 - Ve Středočeském kraji přibylo během víkendu 1038 nakažených. Je to o zhruba 300 víc než za předchozí víkend. Rizikové skóre PES zůstává třetím dnem na 76 bodech, což odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 10.605 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 81.718 lidí. Vyléčit se podařilo 70.014 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1099 lidí. Za víkend přibylo 105 vyléčených a deset zemřelých.

10:40 - Katarské ministerstvo zdravotnictví schválilo nouzové použití vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci se svým německým partnerem BioNTech, informuje agentura Reuters s odkazem na katarská média. První dodávka vakcíny má do země dorazit ještě dnes. Ministerstvo zdravotnictví Ománu, který také dříve dal s použitím očkovací látky souhlas, oznámilo, že obdrží zásilku vakcín od stejného výrobce ve středu.

10:15 - Na hranicích s Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádu milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Francie od půlnoci kvůli ochraně proti šíření nové mutace koronaviru z britských ostrovů přerušila dopravu pod kanálem La Manche.

9:55 - Beze změny je pro dnešek i druhé rizikové skóre PES, které zohledňuje kromě náročnějších a spolehlivějších PCR testů i rychlejší antigenní testy. Čtvrtým dnem má hodnotu 66 bodů ze 100. Antigenním testem se může od půlky minulého týdne nechat na koronavirus bezplatně otestovat každý klient kterékoliv z českých zdravotních pojišťoven.

9:50 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 354 potvrzených případů nemoci covid-19, o 73 víc než o den dřív. Přibylo i šest hospitalizovaných s nákazou, celkem jich v nemocnici leží 582. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle protiepidemického systému PES zůstává kraj ve čtvrtém stupni pohotovosti.

9:37 - Rusko dnes oznámilo rekordních 29.350 nových případů nákazy koronavirem a 493 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 28.948 případů a 511 úmrtí. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde za uplynulý den přibylo ve statistikách 7.797 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.

9:35 - Internetové obchody v Brně zaznamenávají letos rekordní tržby. Umocňuje je nejen to, že kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru byly kamenné prodejny několik týdnů zavřené, ale také nadcházející Vánoce. Firma Aktin, která se věnuje zdravotnímu životnímu stylu, zaznamenala téměř o polovinu vyšší tržby. V tiskové zprávě o tom informovala za společnost Karolína Křenková. Obchod s kosmetikou a parfémy Notino eviduje před Vánoci až trojnásobný nárůst poptávky, řekla ČTK mluvčí firmy Andrea Kabická.

9:30 - V Ústeckém kraji přibylo 190 nových případů, o 27 více než za předchozí neděli a o 214 méně než v sobotu. O víkendech se testuje méně než ve všední dny. V pátém nejvyšším stupni rizika nákazy je pět okresů. Nejvyšší rizikové skóre je aktuálně na Litoměřicku, a to 86 bodů. Dva okresy, a to Chomutov a Most, jsou na čtvrtém stupni rizika.

9:25 - V Královéhradeckém kraji v neděli stoupl počet nakažených koronavirem o 287. V neděli před týdnem nárůst činil 140 případů. Za sobotu přibylo bylo 374 nakažených. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj dnes činilo 81 bodů, stejně jako předchozí tři dny. Hodnota 81 bodů odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika.

9:20 - V Libereckém kraji za neděli přibylo 120 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, před týdnem jich bylo 86. V mezitýdenním srovnání stoupl denní přírůstek v kraji 11. den v řadě a více případů za neděli bylo naposledy před sedmi týdny. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je pro Liberecký kraj pátý den v řadě na 81 bodech. To je v pásmu pátého, nejvyššího stupni rizika.

9:15 - Kvůli vysoce nakažlivé mutaci koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, ruší přílety z Británie řada země včetně těch mimoevropských. Nejnověji jsou mezi nimi například Kanada, Polsko a Dánsko. Podle BBC se k omezení cestování z Británie chystají například také Izrael, Írán, Chorvatsko, Argentina, Chile, Maroko nebo Kuvajt.

9:01 - Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji dnes vzrostl o devět bodů na hodnotu 90. Krajské skóre je tak aktuálně 14 bodů výš než republikový průměr, které se čtyři dny v řadě drží na hodnotě 76.

9:00 - V Olomouckém kraji v neděli přibylo 185 případů onemocnění covidem-19, o 50 víc než předchozí týden. Index rizika v protiepidemickém systému PES zůstává na hodnotě 76, stejně jako v celé České republice. Na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni.

8:50 - V jihokorejském hlavním městě Soulu a v jeho okolí se během Vánoc a Nového roku nebudou smět sdružovat na veřejnosti více než čtyři lidé. K nedělní půlnoci Jižní Korea zaznamenala 926 nových případů nákazy koronavirem, což je méně než o den dříve, kdy evidovala rekordních 1097. Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Koreji potvrdila u 50.591 lidí. K nedělní půlnoci v Koreji přibylo 24 úmrtí s covidem-19, čímž celková bilance mrtvých od začátku pandemie v zemi vystoupila na 698. V širším Soulu podle dat města zbývala v neděli pouze čtyři lůžka na jednotkách intenzivní péče.

8:45 - V Praze přibylo o čtvrté adventní neděli 430 potvrzených případů koronaviru, což bylo bezmála dvakrát víc než před týdnem. Nárůst počtu nakažených koronavirem v hlavním městě zrychluje třetí týden.

8:35 - V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. O týden dříve bylo nově odhaleno necelých 2000 případů. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti. Mírnějšímu čtvrtému stupni odpovídá situace pouze v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace, měřeno indexem PES, je v Moravskoslezském kraji, který má 90 bodů ze 100.

8:15 - Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 302 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nadále v mezitýdenním srovnání rostou denní přírůstky, minulou neděli bylo nově nakažených o 78 méně. V sobotu přibylo 379 případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví, které údaje zpětně upravuje. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES kleslo v kraji na hodnotu 80, od 13. do 20. prosince bylo 81. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika.

8:10 - Česká republika zastaví lety z Velké Británie od dnešních 12:00, oznámilo ráno ministerstvo zdravotnictví na twitteru. Lety ruší i další evropské státy kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Už od neděle musí lidé přijíždějící ze Spojeného království do Česka nastoupit do povinné domácí karantény.

7:50 - Indie za uplynulý den zaznamenala 24.337 nových případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 mezitím v zemi zemřelo dalších 333 lidí. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. O den dříve země hlásila více než 25.000 nově nakažených a 347 úmrtí.

7:15 - Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se v Německu za uplynulých 24 hodin potvrdila u 16.643 lidí, což je asi o tři sta více, než bylo oznámeno minulé pondělí. Úmrtí s covidem-19 za poslední den v Německu přibylo 226, což je rovněž víc než před týdnem, kdy to bylo 188 úmrtí. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na nejnovější údaje zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI).

7:13 - Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od dnešní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover pro cesty z Británie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do Calais. Železniční společnost Eurostar oznámila, že dnes a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.

7:12 - Američtí zákonodárci se po týdnech sporů dohodli na balíku opatření v hodnotě asi 900 miliard dolarů (zhruba 19,3 bilionu Kč), která mají oživit ekonomiku postiženou pandemií covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek americká média s odvoláním na vedení obou komor parlamentu. Hlasování se očekává dnes.

7:10 - Experti včetně těch ze Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

26.11.2021 10:58 Aktualizováno Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Související:

Právě se děje

reklama