Pandemie neustupuje. Srbsko už očkuje, Izrael zavede třetí lockdown

Německé úřady za uplynulý den ohlásily 32.195 nových případů koronaviru a 802 úmrtí souvisejících s covidem-19, uvedla dnes s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. O den dříve Berlín informoval o 24.740 nově nakažených a 962 zemřelých.

Koronavirus SARS-CoV-2, foto: Martin Sanchez

17:28 - Nová mutace koronaviru, která byla poprvé hlášena z jižní Anglie, se objevila už také v Německu. Zdravotníci ji odhalili u ženy na jihozápadě země, informovala dnes agentura DPA.

16:45 - V Moravskoslezském kraji se podle chytré karantény od počátku pandemie nakazilo 77.458 lidí. Nemocných je nyní 14.819 lidí, dalších 61.346 se z nemoci vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1293. Hospitalizovaných s covidem-19 je 771. Největší přírůstek zaznamenalo ve středu Ostravsko, a to 469 nakažených. Nejméně má opět Bruntálsko - 94 nově nakažených. Z celkem ze 6524 provedených testů bylo 2186 pozitivních, tedy víc než 33 procent. "V celém Česku 14.054 nově pozitivních určitě není nadílka, kterou jsme si přáli pod stromeček... Přejme si, že se vše brzy zase zlepší," uvedl Vondrák.

15:50 - V ČR se v předvánoční týden každý den poměrně výrazně navyšují denní nárůsty nakažených - v pondělí jich bylo skoro 8000, v úterý se počet nových případů blížil 11.000 a ve středu přesáhl 14.000. Na nárůstu nových případů se podílí i plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158.000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních, uvedl ve středu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře nebo s pozitivním antigenním testem, to dosud bylo asi 30 procent.

15:20 - Jako první země v Evropě začala 8. prosince očkovat své obyvatele proti covidu-19 Británie. Švýcarsko zahájilo očkovací kampaň tento týden ve středu, v Evropské unii včetně Česka se začne očkovat od neděle. Například ve Spojených státech už se očkuje nejen vakcínou Pfizer/BioNTech, ale i látkou farmaceutické společnosti Moderna. V EU by měl být tento přípravek schválen až 6. ledna.

15:00 - Basketbalista James Harden dostal od vedení NBA pokutu 50.000 dolarů za porušení protikoronavirového protokolu. Trest obdržel po zveřejnění videa, na kterém se objevil bez roušky na vánoční oslavě, která se údajně odehrála ve striptýzovém klubu. To trojnásobný nejlepší střelec ligy na sociálních sítích popřel a vysvětlil, že navštívil oslavu kamarádky při příležitosti jejího povýšení, zdržel se jen krátce a na místě dodržoval předpisy.

14:28 - Srbsko dnes jako první země na Balkáně a třetí země v Evropě zahájilo očkování proti koronavirus. Jako první si nechala vakcínu podat premiérka Ana Brnabičová, informovala agentura Reuters. Stejně jako v Británii a Švýcarsku se i v Srbsku očkuje vakcínou společností Pfizer a BioNTech.

13:45 - Termíny na antigenní testování, které je pro veřejnost od minulého týdne zdarma, byly v hlavním městě už dlouho před Vánoci rozebrané. V pátek 25. prosince by měla mít odběrová místa podle ministerstva zdravotnictví zavřeno a otevřou se opět 26. prosince, ale jen někde na dopoledne. Zavřeno bude taktéž 1. ledna. Odběrová místa v pražských nemocnicích mají podle rezervačního systému volné termíny většinou až kolem Silvestra, některá až po Novém roce.

12:55 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1239 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 276 více než o den dřív. Ubylo 54 pacientů hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich celkem leží 502. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo také šest úmrtí lidí v průměrném věku 88 let. Protiepidemický systém PES ukazuje pro kraj nejvyšší pátý stupeň pohotovosti.

12:30 - Francie poslala do anglického Doveru hasiče s 10.000 testy na koronavirus pro řidiče kamionů, kteří tam uvázli kvůli zavřené hranici. Francie ji uzavřela v noci z neděle na pondělí kvůli nové a velmi nakažlivé mutaci koronaviru zjištěné v Británii. V úterý dala souhlas s otevřením hranice pro lidi s negativním testem. Mezi lidmi zablokovanými v Británii jsou i Češi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes oznámil, že se situace pohnula a část Čechů se stihne vrátit na Štědrý večer domů.

12:00 - V Nigérii identifikovali další variantu koronaviru. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jde o jinou mutaci, než je ta zjištěná v Británii a Jihoafrické republice.

11:25 - Francouzský prezident Emmanuel Macron už je bez příznaků nemoci covid-19, oznámil dnes podle agentury AFP Elysejský palác. Podle něj už tak prezident může ukončit karanténu, během níž se od minulého čtvrtka izoloval v prezidentské rezidenci ve Versailles. Macron, který navzdory nemoci dál pracoval, v karanténě oslavil v pondělí i své 43. narozeniny.

11:10 - Tchajwanské ministerstvo dopravy potrestalo pokutou milion tchajwanských dolarů (755.000 korun) leteckou společnost EVA Airways za podíl na opětovném zavlečení koronaviru na ostrov. Vláda aerolinky obvinila, že pilot, který za to je odpovědný a byl mezitím propuštěn, nedodržel nařízená preventivní opatření. Tchaj-wan tento týden zaznamenal po 253denní pauze nový případ přenosu koronaviru.

11:00 - Skóre protiepidemického systému v Královéhradeckém kraji stouplo za den o devět na 90 bodů ze sta, a je tak nejvyšší ze všech krajů. Na pátém, nejhorším stupni rizika je kraj od 11. prosince.

10:55 - V Pardubickém kraji za 24 hodin stoupl počet nových nákaz koronavirem o 428. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 28.634 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. Aktuálně je nemocných 11.088 osob. Nejvíc jich je na Chrudimsku, 4818. Na Pardubicku je teď nakažených 4055. Na Svitavsku má potvrzený koronavirus 1386 lidí a na Orlickoústecku 829 osob.

10:40 - Poměr pozitivních PCR testů na nový typ koronaviru ke všem provedeným byl ve středu nejvyšší od začátku epidemie, dosáhl 37,8 procenta. Nakažených bylo 14.054, což je šestá nejvyšší hodnota. Předchozí rekordní podíl pozitivních testů ze 4. listopadu činil 34,57 procenta, na tento den také připadá nejvyšší denní počet nově hlášených nákaz koronavirem v ČR, 15.725.

10:15 - Nejlepší vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2 je samotný koronavirus, prohlásil ve středu podle agentury EFE brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento politik, který nemoc covid-19 v létě prodělal, už dříve uvedl, že se očkovat nenechá. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím, zatím žádnou vakcínu neschválila. Jako první z Latinské Ameriky dnes začnou proti covidu-19 očkovat Mexiko a Chile.

9:56 - V Praze ve středu přibylo 1461 potvrzených případů nemoci covidu-19, to znamená nejvyšší denní nárůst od 27. října. Oproti minulému týdnu přibylo 685 nakažených. Index v protiepidemickém systému PES stoupl k dnešku o pět bodů na 71. Hlavní město má i tak nadále nejnižší skóre v republice a jako jediný kraj se drží v mírnějším čtvrtém stupni pohotovosti. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:55 - V Ústeckém kraji za středu přibylo 777 případů koronaviru, o 140 víc než před týdnem. Zároveň je to nejvyšší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Více případů bylo před tím naposledy 6. listopadu, a to 963. Epidemický index PES i tak klesl za kraj podle webu ministerstva zdravotnictví od středy z 81 na 76 bodů. To je na spodní hranici pátého, nejvyššího stupni rizika. 

9:53 - Ve středních Čechách přibylo ve středu 1758 nakažených koronavirem. Je to nejvíce od 4. listopadu, kdy přibylo přes 2000 případů. Oproti úterý je nárůst počtu nových případů nákazy covidem-19 vyšší zhruba o 200. Rizikové skóre PES vzrostlo na 81 bodů, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 12.427 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 86.051 lidí. Vyléčit se podařilo 72.493 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1131 lidí. Ve středu přibylo 45 vyléčených a tři zemřelí.

9:50 - Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 867 nových případů covidu-19, je to téměř o 300 více než před týdnem. Jde zároveň o nejvyšší hodnotu od 5. listopadu. Index v protiepidemickém systému PES vzrostl o pět bodů na 85. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika. Oproti celorepublikovému průměru je tato hodnota vyšší o čtyři body.

9:47 - Nemoc covid-19 se stala nejčastější příčinou úmrtí v Kolumbii od letošního ledna do konce října. Informuje o tom agentura AFP s odvolání na šetření kolumbijského statistického úřadu. Tamní statistici také zaznamenali výrazný nárůst počtu úmrtí ve srovnání s předchozími roky. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo od března, kdy se v zemi objevily první případy nákazy, v souvislosti s koronavirem bezmála 41.000 osob.

9:40 - Index protiepidemického systému PES v Moravskoslezském kraji vystoupal na 89 bodů. Je o čtyři body vyšší než ve středu. Krajské skóre je o osm bodů vyšší než republikový průměr, který se druhý den v řadě drží na 81 bodech. V porovnání mezi kraji je po Královéhradeckém druhý nejvyšší.

9:15 - Od říjnového spuštění druhé vlny projektu Pomoc nemocnicím, v němž lidé a firmy mohou nemocnicím přispívat na zdravotnické prostředky, hygienické potřeby či potraviny, iniciativa na transparentní účet vybrala přes 2,8 milionu korun. Společnosti také připravily materiální podporu v hodnotě více než 4,5 milionu. Do projektu se dosud zapojilo 15 nemocnic po České republice. Iniciativa to sdělila ČTK v tiskové zprávě.

9:10 - Lidé se i dnes, na Štědrý den nechávají testovat na covid-19. Důvodem je u mnohých to, že se chytají na návštěvu svých příbuzných a nechtějí je nakazit. Už po půl osmé ráno čekalo několik zájemců před odběrovým místem v pražské Thomayerově nemocnici. Testují také další pražské nemocnice, otevřeno mají zpravidla do 12:00.

8:53 - Ve středu přibylo v Česku 14.054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a jeden z nejvyšších od březnového začátku epidemie.

8:50 - Epidemický index PES v Libereckém kraji stoupl ze středečních 80 na dnešních 85 bodů. Nově potvrzených případů covidu-19 za středu je v kraji 638, to je nejvíc od 5. listopadu, kdy bylo 651 případů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:46 - V Olomouckém kraji přibylo ve středu 1130 případů onemocnění covidem-19, je to dvojnásobek oproti minulému týdnu. Počet případů je zároveň nejvyšší od 27. října, kdy v kraji přibylo rekordních 1515 případů nákazy. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES vzrostl o sedm bodů na 81, na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni.

8:45 - Světle modrý diamant, funkcionalistickou vilu postavenou pro Miloše Havla, 70 zvířat a řadu dalších zajímavých věcí prodal letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Mezi tím, co připadlo státu z pozůstalostí bez dědiců nebo z trestné činnosti, byly tradičně nejrůznější movité i nemovité věci. Navzdory koronavirové epidemii byl letošek pro úřad úspěšný, řekla ČTK mluvčí Michaela Tesařová. Už v polovině prosince podle ní bylo jisté, že úřad bude mít čtvrté nejvyšší roční příjmy ve své historii.

8:15 - Na Ukrajině se už potvrdilo více než milion nákaz koronavirem. Oznámil to dnes tamní ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. Do dnešního dne epidemii podlehlo 17.395 lidí. 

8:05 - Epidemický index PES zůstal k dnešku na hodnotě 81 bodů. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží v pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Dál roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34.

8:00 - Facebook odstranil profil vlivného australského kuchaře Peta Evanse poté, co celebrita opakovaně zveřejňovala dezinformační příspěvky o koronaviru.

7:35 - Ministerstvo dopravy v rámci svých možností pomůže českým řidičům kamionů, kteří uvízli na britsko-francouzských hranicích. ČTK to dnes večer řekl mluvčí úřadu František Jemelka. Ministerstvo podle něj udělí výjimky na velké týdenní přestávky, které by mohly bránit dojezdu domů, když už jsou řidiči nedaleko.

7:30 - Nizozemská vláda ve středu večer oznámila, že cestující, kteří se vydají do Nizozemska letecky, se budou muset maximálně tři dny před odletem nechat otestovat na covid-19, informovala agentura Reuters. Negativní test PCR budou muset po svém příjezdu s platností od úterý předložit cestující z takzvaných rizikových zón, kam patří také státy Evropské unie, upřesnila agentura AFP.

7:22 - Izraelská vláda dnes oznámila, že v neděli odpoledne začne v zemi platit třetí plošná uzávěra, která má zamezit nárůstu případů covidu-19. Opatření bude trvat nejméně dva týdny a pokud v tomto období výrazně neklesne počet úmrtí souvisejících s koronavirem, bude prodlouženo o dalších 14 dní, informuje deník The Times of Israel. V Izraeli, který má necelých devět milionů obyvatel, se od jara nakazilo přes 385.000 lidí a 3150 jich v souvislosti s koronavirem zemřelo. Ve středu úřady informovaly o 3805 pozitivních případech za předchozí den.

7:20 - V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo bezmála 1,6 milionu lidí, z toho 28.770 nakažených zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo kolem 1,2 milionu lidí. Zdaleka nejhorší je situace v Sasku, které sousedí s Českem, kde toto číslo činí asi 426 na 100.000 obyvatel, tedy více než dvojnásobek celoněmeckého průměru.

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Související:

Právě se děje

reklama