Opatření na Slovensku nezabírají. Zvažuje se povolení vycházení výjimkou v sms

Slovensko by podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího mohlo zpřísnit stávající uzávěru tak, aby lidé museli o využití výjimky ze zákazu vycházení žádat prostřednictvím krátkých sms zpráv. Ministr to dnes před novináři zdůvodnil tím, že navzdory stávajícím omezením v zemi roste počet hospitalizovaných s covidem-19. Krajčího návrh již kritizovala vicepremiérka Veronika Remišová.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

"Lidé pošlou sms s ohledem na nějakou výjimkou, kterou budou požadovat. Centrála jim odešle zprávu, která jim povolí porušit zákaz vycházení na jistou dobu, jež budou potřebovat," řekl Krajčí o možném opatření, jehož dodržování by podle něj kontrolovali hlavně policisté.

Ministr řekl, že podobný postup uplatňovalo Řecko a Bratislava by se jím pro případ jeho zavedení inspirovala. Vývojem koronavirové krize a možnými dalšími opatřeními na Slovensku by se v úterý měla zabývat vládní pandemická komise.

"Pacienti v nemocnicích stále přibývají. Nejsem jsi jistý, jak dlouho to naše nemocnice vydrží," řekl Krajčí, kterého do vlády navrhlo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igor Matoviče.

Na pětimilionovém Slovensku bylo v neděli hospitalizováno rekordních 3335 pacientů s covidem-19, počty začaly výrazněji stoupat na začátku prosince.

Proti Krajčího iniciativě ohledně povolování výjimek ze zákazu vycházení prostřednictvím sms zpráv se již postavila vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Remišová. Označila to za zásah do soukromí občanů. Stát má podle ní ještě rezervy v přijímaní opatření, jako například uvedla nošení respirátorů.

Slovensko už dříve výrazně omezilo volný pohyb osob, zákaz vycházení ale obsahuje vícero výjimek. Využívání některých z nich, jako například cesta do práce nebo do přírody, jsou nyní podmíněny potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus. Slovensko naposledy hromadně testovalo obyvatele v uplynulých dvou týdnech. Od projektu si premiér Matovič, který uskutečnění plošného testování prosazoval, sliboval výrazné zlepšení situace ohledně koronavirové nákazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama