Orbán a Fidesz řeší v Bruselu problém. Evropští lidovci je nechtějí

Komentář - Evropská lidová strana, nejsilnější a nejpočetnější politická skupina na půdě Evropského parlamentu, zvažuje, že by prodloužila suspendování maďarské krajně pravicové strany Fidesz. O osudu strany tamějšího premiéra Viktora Orbána by měli unijní lidovci rozhodnout na začátku února. Zdá se však, že se členové EPP na jednotném postoji nemohou shodnout.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Členové Evropské lidové strany zvažují, zda v průběhu nadcházejícího politického stranického sněmu rozhodnou o prodloužení pozastavení činnosti Fideszu ve sktrukturách jejich skupiny. Zevnitř skupiny však přicházejí hlasy, že se jedná o další znak rozkolu mezi lidoveckými stranickými příslušníky – ne všichni si totiž pozdržení Orbánovy strany mimo dění přejí.

Na stranu Fideszu by se při nadcházejícím hlasování o prodloužení pozdržení jeho činnosti mohli postavit členové EPP ze států jako je například Francie nebo Slovinsko. Oporu má Orbán u i spolustraníků ze Španělska, Itálie nebo některých států východní Evropy.

Nadcházející shromáždění EPP bude první výzvou zejména pro nového předsedu politické skupiny – Donalda Tuska. Není pochyb o tom, že bude jemu a tomu, jakým způsobem se uvnitř strany s celou záležitostí ohledně pozastavení členství maďarské krajní pravice vypořádá, věnovaná nemalá pozornost. Jeho hlavním úkolem bude totiž nalézt shodu mezi ideologickým rozporem mezi spíše mírnější a krajně pravicovou frakcí EPP. Tusk samotný, ačkoliv považuje Orbána za „blízkého přítele,“ nesympatizuje s jeho idejemi – především s jeho „iliberální demokracií, kterou premiér propaguje. 

Evropská lidová strana pozastavila členství Fideszu loni na jaře, důvodem byly tehdejší neutichající obavy týkající se vlády práva v Maďarsku a proti-bruselská rétorika. Následně byl utvořen panel skládající se ze tří specialistů, jejichž úkolem bylo a zůstává vyšetřování situace ohledně Maďarska v kontextu vlády práva a demokracie a možné doporučení pro další postup v dané záležitosti. Důsledkem pozastavení členství Fideszu je pozbytí hlasovacího práva v rámci EPP a nemožnost účastnit se meetingů politické skupiny.

Doposud se však nezdá, že by Viktor Orbán či jeho strana jakkoliv změnili svoje postupy nebo principy, ani že by tak trojčlenný panel došel ke konkrétnímu doporučení pro budoucí zacházení s maďarskou stranou. Nejsilnější hlasy se proti Fideszu neustále ozývají ze severu – především ze zemí jako je Finsko, Švédsko nebo Lucembursko. Lidovci z těchto unijních zemí se již delší dobu shodují, že Fideszu nenáleží v Evropské lidové straně žádné místo. Budou jejich hlasy v průběhu případného hlasování stačit?

U budoucnosti Fideszu ve strukturách největší politické skupiny v Evropském parlamentu by chtěl mít předseda Tusk jasno do konce ledna. Podle toho, k čemu předseda v nadcházejících dnech dopěje, se bude odvíjet únorové shromáždění evropských lidovců. Je možné. že k hlasování o budoucnosti Fideszu v EPP nakonec ani nedojde. 

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama