Orbán má problém. Strana Fidesz zaostává za sjednocenou opozicí, ukazují průzkumy

Podpora pro maďarskou vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána zaostala za aliancí opozičních stran v průzkumu veřejného mínění ústavu Republikon, jehož výsledky dnes zveřejnil zpravodajský server Telex.hu. K obdobným výsledkům dospěly i další průzkumy z poslední doby, poznamenala agentura Reuters.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Premiéra Orbána, který vyhrál troje parlamentní volby za sebou a vládne zemi nepřetržitě od roku 2010, čekají v roce 2022 zřejmě nejtvrdší parlamentní volby, předpověděl Reuters a připomněl, že ještě budou přetrvávat ekonomické dopady pandemie koronaviru a že pro tyto volby spojily opoziční strany své síly.

Vládní stranu také mohly pošramotit spory na domácí scéně i v Evropské unii, kde premiér Viktor Orbán hrozil vetovat víceletý rozpočet i s fondem obnovy, obsahujícím mnohamiliardovou pomoc pro unijní ekonomiky, postižné dopady pandemie. Fidesz také utrpěl skandálem svého europoslance, který se vzdal mandátu poté, co jej bruselská policie zadržela při útěku po okapové rouře z homosexuálních orgií, porušujících protinákazová opatření.

Šestice opozičních stran se nedávno dohodla, že ve všech volebních obvodech postaví proti kandidátovi vládní strany společného kandidáta a v primárkách vyberou jediného vůdce jako kandidáta na premiéra.

Kumulativní podpora těchto stran stoupla z listopadových 32 procent na nynějších 35 procent, zjistil Republikon. Fidesz naopak oslabil z 32 na 30 procent.

Ostatní průzkumy zjistily podobnou tendenci. Podpora pro Fidesz klesla tento měsíc o šest procentních bodů na 34 procent, uvedla minulý týden společnost Median. Opozice naopak podle ní posílila o dva procentní body a s 36 procenty předstihla Fidesz.

Společnost Závecz Research na začátku prosince naměřila vládní straně pokles popularity na 30 procent, zatímco opozice se těšila přízni 34 procent dotázaných.

Dokonce i provládní ústav Nézöpont minulý týden uvedl, že opozice snížila převahu vládní strany: ústav nyní zjistil, že se Fidesz těší podpoře 42 procent dotázaných, oproti 40 procentům z červencového průzkumu, zatímco podpora opozice stoupla z červencových 31 procent na nynějších 40 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama