Orbán dupe po neziskovkách. Nadále budou muset zveřejňovat dárce z ciziny

Nevládní organizace zapojené do politiky v Maďarsku budou muset nadále zveřejňovat jména svých dárců ze zahraničí. Dnes to řekl maďarský národně-konzervativní premiér Viktor Orbán. Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že maďarský zákon, jenž zavedl zvláštní požadavky pro nevládní organizace financované z ciziny, je v rozporu s unijním právem.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Viktor Orbán
doporučujeme

Orbán dnes řekl, že bude respektovat rozhodnutí soudu ohledně financování organizací, ale že nadále zůstanou v platnosti pravidla transparentnosti. "Všichni Maďaři budou vědět o každém jednom forintu, který je sem ze zahraničí posílán za politickými účely," prohlásil Orbán ve veřejnoprávním rozhlasu. Agentura Reuters napsala, že šlo o jeho první veřejnou reakci na verdikt unijního soudu. "Nebude těžké rozsudek dodržet," dodal bez podrobností.

Podle maďarské normy se organizace, jejíž roční příspěvek z jiných členských států EU nebo třetích zemí překročí určitý limit, musí povinně registrovat u soudu jako "organizace přijímající podporu ze zahraničí" a také mají povinnost zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích včetně jejich jmen. Tyto údaje maďarské úřady zveřejňují na bezplatné online platformě. Zmínku o tom, že jsou financovány ze zahraničí, musí nevládní organizace uvádět také ve všech svých publikacích a na svých internetových stránkách. Pokud podmínky nedodrží, hrozí jim i zrušení. Podle Soudního dvora EU Maďarsko tímto zavedlo "diskriminační a neodůvodněná omezení".

Orbán tvrdí, že čtvrteční rozsudek souvisí s kruhy "liberálního imperialismu" v západní Evropě, které chtějí vnutit svůj způsob myšlení o rodině nebo migraci těm zemím, jež "smýšlejí jinak", mezi nimi i Maďarsku. "Mezinárodní soudy jsou často součástí této sítě," tvrdí maďarský premiér.

Tento politik dlouhodobě obviňuje nevládní organizace založené americkým finančníkem a filantropem maďarského původu Georgem Sorosem z vměšování do maďarské politiky. Také sám Soros je častým terčem Orbánových útoků, označuje ho například za organizátora protimaďarského spiknutí.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Slovinsku i Lotyšsko zpřísnilo podmínky pro Čechy. Test nestačí, musí…

03.07.2020 18:38 Po Slovinsku omezilo kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území také…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 16:58 Aktualizováno V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Vzrušená debata o fondu EU. Země V4 nesmí být trestány, zaznělo na summitu

03.07.2020 15:30 Čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé, shodují se premiéři zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy