Orbán má smůlu. Žaloba proti Evropskému parlamentu je neopodstatněná, tvrdí advokát

Soudní dvůr Evropské unie by měl zamítnout žalobu Maďarska proti postupu Evropského parlamentu, který předloni vyzval k zahájení unijního řízení proti Budapešti. Doporučil to dnes generální advokát nejvyšší soudní instance EU, podle něhož je maďarská žaloba neopodstatněná.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Europoslanci vyzvali v září 2018 země EU, aby prozkoumaly možné porušování demokratických principů vládou Viktora Orbána. Pro schválení bezprecedentní výzvy byla potřeba dvoutřetinová většina hlasů. Maďarsku se však nelíbilo, že parlament při jejím výpočtu nekalkuloval s poslanci, kteří se zdrželi hlasování. Proto se Budapešť v říjnu téhož roku obrátila na soud.

Advokát soudu Miroslav Bobek dnes dospěl k závěru, že žaloba byla neopodstatněná, neboť hlasování neporušilo jednací řád parlamentu. Ten podle něj stanovuje, že pro výsledek hlasování "se berou v úvahu pouze hlasy pro a proti".

Návrh týkající se Maďarska podpořilo 448 europoslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Pokud by se započítaly i jejich hlasy, podpora pro usnesení by nebyla dvoutřetinová. Maďarská vláda argumentovala tím, že na speciální případy se vztahují pravidla pro běžná hlasování. Podle Bobka sice jednací řád europarlamentu hovoří o možných výjimkách, pro něž by mohla být stanovena v unijních smlouvách zvláštní většina, smlouvy však žádný konkrétní případ neuvádějí.

Názor advokáta není pro soud závazný, ve většině případů k němu však přihlíží. Soudci by měli konečný verdikt vydat během několika měsíců.

Europoslanci, Evropská komise i řada členských států dává najevo obavy, že nacionálně-konzervativní Orbánova vláda v zemi omezuje nezávislost justice, médií či akademické svobody. Budapešť v zatím bezvýsledném řízení námitky odmítá a často používá velmi ostrou protiunijní rétoriku. Maďarsko nyní spolu s Polskem zablokovalo jednání o budoucím sedmiletém rozpočtu EU a krizovém fondu koronavirové pomoci, neboť odmítají nové pravidlo, které podmiňuje vyplácení peněz nezávislostí soudů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama