Orbán nesnese kritiku. Největší opoziční server je v ohrožení, varuje šéfredaktor

Maďarskému nezávislému zpravodajskému serveru index.hu hrozí, že "kvůli vnějším vlivům" ztratí svou nezávislost. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéfredaktor portálu Szabolcs Dull. Index je největším zpravodajským serverem v Maďarsku, který zůstává kritický vůči premiérovi Viktoru Orbánovi.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Szabolcs Dull ve svém prohlášení neuvedl žádné detaily, naznačil nicméně že v serveru dochází k "pokusům o určitou reorganizaci". Novináři pracující pro portál si již od roku 2018 stěžují, že se změnou majitele společnosti, která má na serveru na starosti prodej reklamního prostoru, začala být ohrožena jejich schopnost informovat o dění v zemi nezávisle.

"Jsme zasaženi vnějším vlivem, což by mohlo vést až k zániku redakce," napsal Dull v prohlášení, které podepsalo téměř 90 zaměstnanců serveru index.hu. "Zaměstnanci a nezávislost Indexu jsou ve vážném ohrožení," dodal podle agentury AP. O osudu zpravodajského serveru by podle prohlášení mohlo být rozhodnuto v příštích dnech. "Budeme vás o vývoji informovat...jak dlouho budeme moci," dodal šéfredaktor.

Již před dvěma lety server index.hu zveřejnil barometr, na kterém se uvádělo, zda je portál svobodný či nikoli. Na výběr byly tři možnosti: nezávislý, v ohrožení a není nezávislý. V neděli přitom poprvé ručička barometru ukázala na nápis "v ohrožení".

Viktor Orbán podle kritiků už od nastoupení do úřadu premiéra v roce 2010 usiluje o rozšíření vlivu na média prostřednictvím legálních právních nástrojů, změn vlastnictví i nasměřování peněžních toků z reklamy k loajálním médiím.

Kvůli porušování principů demokracie i právního státu čelí Orbánova vláda dlouhodobě kritice ze strany Evropské unie i Rady Evropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 16:58 Aktualizováno V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy