Orbán odmítá kritiku z Bruselu. "Politický útok" na Maďarsko prý zosnoval Soros

Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes ohradil proti kritice od Evropské unie, Spojených států a nevládních organizací, které reagovaly na skutečnost, že maďarská vláda si nechala schválit zvláštní pravomoci, včetně možnosti vládnout dekrety až do konce pandemie nemoci COVID-19 způsobované koronavirem.

"Brusel se stará o nás, ačkoli by se měl starat o koronavirus," prohlásil Orbán podle agentury Reuters v rozhlase. Mimořádné pravomoci maďarské vlády během stavu nouze jsou podle něj "zhruba stejné jako má francouzský prezident v době míru". Podle Orbána je jasné, že Budapešť je terčem "politického útoku", který podle něj zosnoval finančník George Soros a "jeho lidé v Bruselu".

Soros je oblíbeným obětním beránkem Orbána, který kdysi býval miliardářových chráněncem, dodal Reuters.

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon posilující pravomoci kabinetu, který mimo jiné získal větší kontrolu nad obsahem médií. Orbánova vláda může na základě nového zákona v době nouzového stavu řídit zemi pomocí dekretů bez nutnosti, aby byly schvalovány parlamentem.

Podle kritiků je nebezpečný zvláště fakt, že pravomoci nejsou nijak časově omezené. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse je zákon "v souladu s hodnotami Evropské unie, principem právního státu a svobodou tisku". Nová opatření jsou prý zaměřená výhradně na boj proti koronaviru.

Ani koronavirová krize nemůže omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií, řekla ve čtvrtek ČTK místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Celkem 14 zemí podle EK spustilo kvůli pandemii nouzový stav a dalších pět jiné mimořádné režimy, pouze Maďarsko však nouzový stav nedoprovodilo jasným časovým ohraničením.

"Máme obavy, že při aplikaci toho (maďarského) zákona bude kontrola (vlády) ze strany parlamentu a médií omezena," řekla Jourová, která má v komisi na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním principů demokracie a právního státu.

V maďarském případě je to sice podle komisařky stejně jako v ostatních formálně v pořádku, znepokojující je však nejen časová neohraničenost, ale i souvislost s řízením, které Brusel s Budapeští vede kvůli možnému nerespektování unijních hodnot. "Kontext schválení toho zákona je problematický... Obavy pramení z toho, že v Maďarsku byly problémy už před (koronavirovou) krizí," připomněla Jourová řízení, v němž se Budapešť zodpovídá z dřívějšího omezování činnosti univerzit, nevládních organizací či médií.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Viktor Orbán evropská komise Maďarsko Věra Jourová EU (Evropská unie) George Soros demokracie lidská práva Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy