Orbán vyzval šéfku Rady Evropy, aby zemi nebránila v boji s virem

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval generální tajemnici Rady Evropy Mariju Pejčinovičovou Buričovou, aby zemi nebránila v úsilí vypořádat se s pandemií koronaviru. O dopise dnes informovala agentura MTI s odvoláním na Orbánova tiskového mluvčího. Orbán tak reagoval na kritiku Maďarska kvůli chystanému udělení mimořádných pravomocí maďarské vládě.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Kabinet by nově mohl vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdými opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé. Plánované kroky kromě Rady Evropy bedlivě sleduje i Evropská komise.

Maďarský premiér v dopise vyzývá generální tajemnici Rady Evropy, aby si prostudovala přesný text příslušného zákona, který byl předložen parlamentu, a prozkoumala i totožné kroky, které přijímají jiné země. "Jestliže nám v současné krizi nejste schopni pomoci, žádám vás, abyste nám alespoň nebránili v našem úsilí," napsal Orbán.

Maďarsko nyní eviduje 261 případů nákazy, vyplývá z údajů na vládní stránce koronavirus.gov.hu. Deset osob zemřelo a 28 se vyléčilo. Dalších 100 lidí se nachází v karanténě.

Maďarský parlament má tento týden jednat o návrhu zákona, který předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Podle kritiků je návrh zákona nebezpečný zejména právě tím, že není časově omezený, uvedl Balkan Insight. Kvůli tomu by také mohla být navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná.

Návrh počítá rovněž až s pětiletým vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislých novinářů, kteří bývají maďarskými úřady často obviňováni z šíření nepravdivých zpráv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 15:19 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

25.01.2021 12:17 Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové…

EU kritizuje zatýkání v Rusku, část států žádá sankce

25.01.2021 10:36 Evropská unie je vážně znepokojena masovým zatýkáním po víkendových protestech v Rusku a v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama