Orbán vyzval šéfku Rady Evropy, aby zemi nebránila v boji s virem

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval generální tajemnici Rady Evropy Mariju Pejčinovičovou Buričovou, aby zemi nebránila v úsilí vypořádat se s pandemií koronaviru. O dopise dnes informovala agentura MTI s odvoláním na Orbánova tiskového mluvčího. Orbán tak reagoval na kritiku Maďarska kvůli chystanému udělení mimořádných pravomocí maďarské vládě.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Kabinet by nově mohl vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdými opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé. Plánované kroky kromě Rady Evropy bedlivě sleduje i Evropská komise.

Maďarský premiér v dopise vyzývá generální tajemnici Rady Evropy, aby si prostudovala přesný text příslušného zákona, který byl předložen parlamentu, a prozkoumala i totožné kroky, které přijímají jiné země. "Jestliže nám v současné krizi nejste schopni pomoci, žádám vás, abyste nám alespoň nebránili v našem úsilí," napsal Orbán.

Maďarsko nyní eviduje 261 případů nákazy, vyplývá z údajů na vládní stránce koronavirus.gov.hu. Deset osob zemřelo a 28 se vyléčilo. Dalších 100 lidí se nachází v karanténě.

Maďarský parlament má tento týden jednat o návrhu zákona, který předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Podle kritiků je návrh zákona nebezpečný zejména právě tím, že není časově omezený, uvedl Balkan Insight. Kvůli tomu by také mohla být navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná.

Návrh počítá rovněž až s pětiletým vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislých novinářů, kteří bývají maďarskými úřady často obviňováni z šíření nepravdivých zpráv.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok nožem ve Francii. Muž zabil dva lidi, údajně křičel Alláhu akbar

04.04.2020 13:59 Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho…

Denní počet obětí koronaviru ve Španělsku je nejnižší za týden

04.04.2020 12:33 Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům…

Na Slovensku v pátek přibylo 21 nově nakažených koronavirem

04.04.2020 12:29 Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471…

Německo hlásí přes 85 500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

04.04.2020 12:07 V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy