Orbán živí nacionalismus a nebezpečně manipuluje s historií, varuje analytička

NÁZOR - Pro mnohé cizince je možná překvapivé, jak Maďaři hořekují nad ztrátou své říše, konstatuje bývalá americká diplomatka Heather Conleyová v komentáři pro server Washington Post. Analytička z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia poukazuje, že slyšet je v tomto směru především maďarský premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Sto let od Trianonu

Orbán v úterý odhalí Památník národní jednotky, který zahrnuje názvy 12 tisíc historických míst "odtržených od vlasti" po podpisu Trianonské smlouvy, která před sto lety formálně zrušila rakousko-uherské císařství a maďarské království, uvádí Conleyová. Dodává, že vzpomínkový ceremoniál je pouze poslední ukázkou Orbánovy dlouhodobé manipulace s historií ve prospěch vlastních politických cílů a udržení se u moci.

"Po první světové válce vítězná Dohoda uplatnila vůči Ústředním mocnostem tvrdé tresty," píše analytička. Soudí, že historici se většinou zaměřují na drtivé podmínky Versailleské smlouvy s Německem, ale Maďarské království, jedna ze dvou složek rakousko-uherské dualistické monarchie, možná utrpělo ještě více.

Trianonská smlouva podepsaná 4. června 1920 připravila Maďarsko o 72 % jeho předválečného území a 64 % předválečné populace, připomíná Conleyová. Podotýká, že tato ztráta je stále bolestivá a v některých maďarských úřadech je dodnes k vidění zarámovaná mapa předtiranonského Maďarska, mnohdy doplněná o malé lahvičky s půdou ze "ztracených území" na dnešním Slovensku, Rumunsku, dnešní Ukrajině a v dnešním Srbsku.

Orbán ukázal, že v mobilizaci této nacionalistické nostalgie je pozoruhodně zběhlý, deklaruje analytička. Poukazuje, že jeho vláda v uplynulých letech oslabovala veřejné připomínání Maďarů, kteří ztělesňují demokratické hodnoty, a zároveň aktivně prosazuje oslavování maďarských vůdců, kteří se během druhé světové války spojili s Hitlerem a Mussolinim.

Asi nejznámějším příkladem je Orbánovo vychvalování regenta Miklóse Horthyho, maďarského fašistického a antisemitského diktátora z 30. let, kvůli skutečnosti, že za jeho vlády bylo trianonské okleštění částečně překonáno a Maďarsko v roce 1940 anektovalo své duchovní srdce, Transylvánii, nastiňuje Conleyová. Doplňuje, že Transylvánie byla následně po druhé světové válce vrácena Rumunsku, kterému patřila po většinu meziválečného období.

Ironie, která Orbánovi uniká

"Od chvíle, kdy se v roce 2010 po chvíli v opozici vrátil k moci, Orbán prosazoval schválení zákona umožňujícího cizincům, kteří mají maďarský původ a 'znalost' maďarského jazyka získat maďarské pasy," pokračuje Conleyová. Konstatuje, že z několika milionů lidí, kteří přicházejí v úvahu, takto získalo maďarské občanství do roku 2015 na 700 tisíc osob.

V roce 2013 Orbán vyzval etnické Maďary v Evropě, aby se "spojili" a učinili svou zemi "silným státem", zatímco o rok později ve svém každoročním projevu v Rumunsku, kde stále žije na 1,5 milionu etnických Maďarů, přiznal, že svému tehdy poslednímu drtivému volebnímu vítězství vděčí právě hlasům v zahraničí žijících Maďarů, uvádí analytička. Připomíná, že ve stejném projevu Orbán oznámil svůj záměr změnit Maďarsko v "neliberální stát".     

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Během uplynulého desetiletí maďarská vláda skupovala média, aby sloužila výhradně maďarskému etnickému narativu a štědře sponzorovala sportovní kluby, školy a kostely v oblastech blízko maďarských hranic obývaných etnickými Maďary, v důsledku čehož se někteří z těchto lidí dále odcizili zemi, ve které žijí, a spoléhají na média a kulturní instituce z Maďarska, vysvětluje Conleyová. Konstatuje, že Orbánova politika v tomto směru připomíná ruskou taktiku vůči okolním zemím.

Je jasné, že Orbán nemůže obnovit předtrianonské Maďarsko a anektovat části Rumunska, Slovenska či západní Ukrajiny, ale jeho snaha připoutat k Maďarsku těsněji jeho "ztracené země" destabilizuje celý region a komplikuje i cíle americké zahraniční politiky, deklaruje analytička. Dodává, že mimořádný zájem Maďarska o maďarskou etnickou menšinu na Ukrajině například již dva roky brání setkání představitelů NATO a Ukrajiny na vysoké úrovni.      

"Napětí mezi Rumunskem a Maďarskem, členy NATO, je momentálně mimořádně vysoké," varuje Conleyová. Podotýká, že čím více Budapešť prosazuje těžkopádné etnické aktivity a symboly v Transylvánii, tím více cítí rumunské úřady potřebu prosazovat vlastní nacionalismus, podporovat protimaďarské nálady a vytvářet uzavřený kruh, který pouze posiluje etnický nacionalismus a ukřivděneckou politiku v regionu.

Orbán využívá Trianon oportunisticky a jak sám přiznal, etničtí Maďaři v zahraničí mu poskytují hlasy, které potřebuje, aby se udržel u moci, přičemž tento faktor bude nabývat na významu spolu s tím, jak premiérova strana ztrácí kontrolu nad velkými maďarskými městy, míní analytička. Varuje, že cynická snaha vytěžit pocit historického vykořenění mezi krajany může ovšem zažehnout přesně ten typ ničivého nacionalismu, který vedl k první světové válce a následné ztrátě maďarských imperiální výsad. "Pochybuji, zda maďarský vůdce skutečně chápe tuto ironii," uzavírá Conleyová.   

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:11 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy