Orbánův Fidész má nadále pozastavené členství ve frakci v europarlamentu

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána má nadále pozastavené členství v Evropské lidové straně (EPP). Vedení nejsilnější europarlamentní strany během dnešního zasedání v Bruselu podpořilo návrh nového předsedy Donalda Tuska a prodloužilo na neurčito stav trvající od loňského března. Podle EPP Orbán stále nerozptýlil obavy týkající se porušování principů právního státu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Rozhodnutí strany na twitteru oznámil rumunský europoslanec a místopředseda EPP Siegfried Murešan. "Budoucí vztah záleží jen na vývoji v Maďarsku. Ve věci evropských hodnot a hodnot EPP nelze dělat kompromisy," uvedl Murešan.

Pozastavení členství zahrnuje neúčast na schůzích strany, odebrání hlasovacího práva a také práva navrhovat kandidáty do funkcí. Původně se hovořilo o tom, že by mohla EPP Orbánovo uskupení přímo vyloučit, o což usilovali někteří konzervativnější členové. Umírněnější politici však podporovali prodloužení současného stavu, neboť se obávali, že v případě vyloučení by Orbán mohl zamířit k některému jinému evropskému uskupení a strana by mohla přijít o jeho 13 hlasů v Evropském parlamentu, díky nimž patří k nejsilnějším segmentům lidovecké frakce.

Orbán dnešní vývoj zatím nekomentoval, v březnu však pozastavení členství označil za dobrý kompromis. Před dvěma týdny přitom prohlásil, že Fidesz téměř sám EPP opustil kvůli usnesení odsuzující porušování evropských hodnot v Polsku a Maďarsku, pro něž hlasovali i lidovci.

EU s Maďarskem už řadu měsíců vede na návrh Evropského parlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot podle sedmého článku unijní smlouvy. Orbánova vláda odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 15:05 Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Itálie hlásí 14 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 14:13 Aktualizováno V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl…

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 14:08 Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument…

27.02.2020 13:34 Pět desítek bývalých evropských ministrů zahraničí a dalších politiků se podepsalo pod dokument…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama