Orkán Ciara zanechal spoušť: Část Británie pod vodou, vichr si pohrával s letadly

Kvůli bouři Ciara musely být dnes na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů i vlakových spojení. Bouře, která s sebou přinesla silný vítr, se v neděli přehnala mimo jiné přes Británii a Irsko, kde zanechala bez elektřiny desítky tisíc domácností. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, tedy bezmála polovinu, a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Dnes ráno výstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130.000 domácností. "Naše týmy jsou v terénu a snaží se situaci vyřešit," oznámil ve svém prohlášení provozovatel elektrické sítě Enedis.

Zejména na severu Británie bouře způsobila rozsáhlé záplavy a meteorologové dál varují před silným větrem, vydatným deštěm a sněhem. "I když bouře Ciara postupně odchází, neznamená to, že nás čeká klidnější počasí," uvedl meteorolog Alex Burkill. Počasí podle něj zůstane velmi nestálé. Meteorologové varovali zejména před hrozícími sněhovými bouřemi, stále silným větrem a námrazou, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech. V některých oblastech by mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu.

zdroj: YouTube

Kvůli bouři, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, byla přerušena doprava na celých Britských ostrovech, zrušení či odložení spojů zasáhlo leteckou, železniční i lodní přepravu. Dopravu na silnicích i železnicích zablokovaly zejména popadané stromy. Bouři doprovázely přívalové deště a vítr o síle podobné hurikánu. Největší rychlost větru - 150 kilometrů za hodinu - zaznamenali ve vesnici Aberdaron ve Walesu.

I dnes stále platí přes 170 vydaných varování před záplavami, ohrožen je zejména sever Anglie i jižní pobřeží, nejvíce pak hrabství Yorkshire a Lincolnshire. V neděli večer zůstávalo bez elektřiny 62.000 domácností, v pondělí jejich počet podle BBC poklesl na více než 20.000.

zdroj: YouTube

V Belgii v noci na dnešek rychlost větru v nárazech přesahovala rychlost 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Na některých místech kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky, v Bruselu v neděli večer a dnes ráno nejezdila část městské dopravy.

V belgické metropoli měli hasiči v noci téměř 800 výjezdů. Museli se vypořádat se sedmi desítkami popadaných stromů a množstvím poničených přístřešků či částí budov. Zdravotníci ošetřili několik desítek lehčích zranění, žádná vážnější nejsou hlášena.

Výstraha před silným větrem platí v Belgii i pro dnešek, ačkoli jeho nárazy proti noci mírně polevily a obloha nad metropolí se vyjasnila.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrské nálety v Idlibu usmrtily 33 tureckých vojáků. Západ je eskalací…

28.02.2020 11:07 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Koronavirus na Tenerife: Pět Čechů odletělo po karanténě v hotelu zpět do…

28.02.2020 10:59 Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10…

Polsko kvůli sporné reformě justice přijde o peníze z Norska

28.02.2020 09:30 Polsko nedostane z norských fondů 700 milionů norských korun (1,7 miliardy korun) určených na…

Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší

28.02.2020 09:18 Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama