Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko zkritizoval média

Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s nadcházejícími změnami ve světě, jako jsou stárnutí populace, klimatická změna, zpomalování výkonu ekonomiky či nové pořádky ve světových vztazích. V televizním projevu k výročí sametové revoluce z roku 1989 to dnes řekl slovenský premiér Peter Pellegrini. Šéf parlamentu Andrej Danko zase uvedl, že stávající situace v médiích je podobná názorové totalitě a cenzuře v období komunistického režimu.

Přidejte svůj názor

Oslavy 17. listopadu v Národním muzeu
doporučujeme

"Jsou zde nové časy a Slovensko na ně musí být připraveno. A proto opět potřebujeme najít soudržnost a vzájemnou důvěru, které nás vždy v historických chvílích společně posouvaly kupředu. Přece jsme před 30 lety nebourali zdi proto, abychom je dnes mezi sebou a kolem sebe opět stavěli," uvedl Pellegrini v projevu, který na svém hlavním televizním kanálu odvysílal veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS).

Změna po listopadu 1989 podle Pellegriniho kromě nesporných přínosů v podobě osobní svobody, možnosti cestování a příležitostí hlavně pro mladou generaci přinesla i mnoho nežádoucího. Mezi negativními změnami uvedl například bujení nezákonných aktivit, rozmach podsvětí či zapomenutí na starší generaci. "Nemůžeme se divit pocitům zklamání a nevyužité příležitosti, které si mnoha pamětníků od té doby nosí v duši," řekl premiér. Dodal, že země si již nemůže dovolit sociální experimenty a že nemohou na úkor všech bohatnout skupiny mafiánů a různých podvodníků.

Danko využil projevu, který rovněž odvysílala RTVS, ke kritice médií. "Dnes média ovládají oligarchové, už to nejsou komunisté. Dnes máme několika stranických deníků a televizí a ty nemají zájem šířit pravdu. Často ony rozhodují, jaká je pravda. Musíme s tím bojovat," uvedl Danko.

Předseda slovenské sněmovny, který je známý svým vstřícným vztahem k Rusku, poznamenal, že komunistická média sloužila před rokem 1989 Východu a že nelze dovolit, aby novodobá média sloužila jen Západu.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila s projevem k výročí sametové revoluce již v sobotu na galakoncertu v Bratislavě. Prohlásila, že Slovensko čelí krizi důvěry a že obyvatelé země jsou svědky odhalování velkých selhání ve fungování justice a informací o propojení byznysu a politiky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský mladík šokoval soud. Řekl, proč shodil šestiletého chlapce z…

06.12.2019 21:24 K pokusu o vraždu se dnes u soudu v Londýně přiznal 18letý Jonty Bravery, který v srpnu shodil…

Lidé v Madridu pochodují za klima, účastní se i Thunbergová

06.12.2019 18:52 V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 18:31 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři Česka a Francie

06.12.2019 17:58 Evropská unie by měla usilovat o strategickou autonomii v obraně, aniž tím utrpí transatlantické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama