OSN oznámila nález těla jednoho z viníků rwandské genocidy

Tělo jednoho z nejhledanějších lidí viněných z genocidy ve Rwandě Augustina Bizimany bylo identifikováno v hrobě v Kongu. Oznámila to dnes agentura Reuters. Minulý týden se podařilo ve Francii dopadnout jiného podezřelého Féliciena Kabugu, považovaného za hlavního finančníka vyvražďování, při němž v roce 1994 zemřelo na 800.000 lidí.

OSN
doporučujeme

Rwandskou genocidou se nyní zabývá Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) a jeho prokurátor Serge Brammerz dnes v prohlášení oznámil nález a identifikaci Bizimanova těla.

Bizimana byl ministrem obrany a patřil k lidem obviněným Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu, jež se zatím nepodařilo dopadnout. Podle Brammerzova prohlášení zemřel zřejmě v roce 2000 v Kongu a jeho tělo se podařilo identifikovat pomocí rozboru DNA. Bizimana byl obviněn v 13 bodech, k nimž patří genocida, vražda a znásilnění.

"Bizimana byl považován za odpovědného za vraždy bývalé premiérky Agathe Uwilingiyimanaové, deseti belgických členů mírového sboru OSN a civilistů z řad Tutsiů" v pěti rwandských oblastech, stojí v prokurátorově prohlášení.

Kabuga stanul ve Francii tento týden před soudem. Je podezřelý, že podporoval hutuské ozbrojené složky Interahamwe, které během 100 dní v roce 1994 zmasakrovaly asi 800.000 příslušníků tutsijského obyvatelstva i umírněné členy kmene Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo tehdy ve Rwandě uprchnout ze svých domovů.

Vyšetřováním genocidy byl pověřen Mezinárodní tribunál pro Rwandu (ICTR), který fungoval v letech 1997 až 2015 a v jehož práci pokračuje MICT. Původní soud za své působnosti odsoudil přes 60 strůjců masového vraždění. Před tribunálem stanuli hlavně vysoce postavení představitelé režimu, méně významné pachatele násilností soudí místní soudy a lidové tribunály.

Brammertz oznámil, že jeho úřad stále stíhá bývalého velitele prezidentské gardy Protaise Mpiranyu a pět dalších Rwanďanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama